W antykwariatach lub chociażby na serwisach aukcyjnych bez problemu mozna kupić wiele arkuszy map niemieckich i austro-wegierskich natomiast rosyjskie sa praktycznie niemozliwe do dostania.
Stąd pytanie - co powoduje ich nieosiagalnosc? czy była jakas akcja niszczenia rosyjskich map 1:84000 i 1:42000?
Czy takie mapy bywaja na aukcjach antykwarycznych? A jesli tak to jakie ceny osiÄ…gaja?
Co sie stalo z tymi mapami? Dobre pytanie, do tej pory nie udalo mi sie znalezc odpowiedzi ;)
Moge tylko przypuszczenia, dlaczego ich tak malo:
1. mapy w Rosji byly (?) tajne / poufne, ze wzgledu na szpiegomanie (ktora w zasadzie umarla z upadkiem ZSRR, ale chyba ostatnio sie odradza ;) Zatem juz na starcie tych map moglo byc malo.
Wydaje mi sie, ze arkusze niemieckiej mapy "setki" i austro-wegierskiej 75K, byly, jesli nie jawne, to przynajmniej dostepne do celow administracyjnych. Dodatkowo "KuKi" byly drukowane w milionach egzemplarzy, skoro wg zrodel uaktualniano je co 1 - 2 lata.
2. nie wiadomo, czy map rosyjskich (z powodow powyzszych) drukowano duzo, czy malo (w porownaniu z mapami niemieckimi). Strzelam: bylo ich mniej, jesli o wiele mniej, to i zachowalo sie tyle, co nic
3. czy byly niszczone? Jesli tak, to raczej po to, aby wykorzystac papier, bo po I w. sw. byly powazne braki. A same mapy byly dosc u...ciazliwe (skala i miary, saznie, itd).
4. cyrylica. Pewnie czytanie cyrylicy nie bylo problemem dla bylych poddanych Imperatora Rosji, ale moglo byc dla ludzi z bylego zaboru austriackiego i pruskiego.
5. nowe mapy polskie, robione przez IWG, niedlugo przemianowany na WIG, w zasadzie reprodukcje, ale w alfabecie lacinskim. Byc moze mapy w cyrylicy nie byly zbyt dobrze widziane, na fali wczesnego patriotyzmu, tym bardziej zaraz po wojnie polsko-radzieckiej. Choc trzeba zastrzec, ze w pierwszych latach wszystkie te mapy nie byly dostepne w ksiegarniach, tak jak pozniej. Dopiero chyba w polowie lat 20. pozbyto sie zapasow starych map, wymieniajac je na nowe. Stare (zaborcze i pierwsze wydania WIG, uplynniono chyba wsrod ludnosci, trafiaja sie do dzis, z nadrukiem T-I lub T-II (podobno "T" = teka, w sensie, zbioru przestarzalych map do kasacji.
Ale to tylko gdybanie, chetnie bym sie dowiedzial o faktycznych powodach obecnych brakow.
A swoja droga, postaramy sie troche tych map pokazac, choc mamy niewiele skanow.
Gdyby ktos chcial je jednak obejrzec, to:
1. niemieckie Karte des westlichen Russlands to w wiekszosci pomniejszone rosyjskie 1:84 tys, z dodatkiem alfabetu lacinskiego.
2. wieksze biblioteki uniwersyteckie maja mapy rosyjskie. Z tym, ze odradzam pytania pt "czy mozna przeskanowac", bo reakcja jest zwykle dosc jednoznacznie negatywna od paniki w oczach do ironicznych usmieszkow poblazania i swietego oburzenia. Szkoda pradu.
My postaramy sie te _wszystkie_ mapy rosyjskie przeskanowac i udostepnic, jesli nie w Polsce, to gdzie indziej, to tylko kwestia czasu.
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.