Od kilku osob uslyszalem ostatnio to pytanie "co sie dzieje (z projektem)?" a w podtekscie "czy i kiedy beda nowe mapy?"
Male uaktualnienie
1. Pod koniec ubieglego roku prowadzilismy rozmowy z Uniwersytetem, bodajze w Salt Lake City, w sprawie zgody na udostepnienie ich skanow Messtischblattow w Mapsterze. Bez zadnych problemow dostalismy zgode i koledzy z archiwum map Zachodniej Polski dodadza ok 790 arkuszy map do Mapstera, wiekszosc to powojenne amerykanskie kopie Messtischblattow z ok 1952 roku, bardzo czytelne.
2. Skoro juz o Messtischblattach mowa, przeskanowalismy rowniez 23 arkusze Messtischblattow z pierwszej partii ok 100, z innego zrodla. Reszta, czyli ok 80 Messtischblattow, oraz druga partia, w ktorej jest ok 70 - 90 arkuszy, zostanie przeskanowana na przelomie lipca i sierpnia.
3. W najblizszym czasie zaczniemy dodawac do strony arkusze Karte des westlichen Russlands, przeskanowane tydzien temu (ok 400 arkuszy z kompletu ok 480), rowniez kilkadziesiat innych map (kilka arkuszy przedwojennej mapy WIG w skali 1:500 tys jest juz dostepnych). Dodanie wszystkich map KdwR zajmie jednak co najmniej 1 - 2 miesiace.
4. Rowniez na przelomie lipca / sierpnia postaramy sie przeskanowac kolejne kilkadziesiat (od 40 - 80) arkuszy mapy WIG 1:100 tys, sa to wydania starsze lub mlodsze od tych, ktore juz mamy na stronie i co najmniej kilka map, ktorych w ogole jeszcze nie ma, glownie zza granicy miedzy II RP a ZSRR.
Ogolnie mowiac, kolejka kandydatow do skanowania wydluza sie:
- niemieckie "trzysetki", z ktorych chcemy uzupelnic brakujace dziury z "Europy Wschodniej" i z terenow ZSRR. Jest tego sporo, ponad 100 - 200 map.
- niemieckie dwusetki z Kresow Pld-Wschodnich z lat 1940 - 44, luzno oparte na mapach KuK, oczywiscie uaktualnione.
- niemieckie dwusetki (ok 70 arkuszy) - zbieznosc skali przypadkowa - z terenu Slaska, Wielkopolski, Mazur i ogolnie Prus Wschodnich,
- zbior map amerykanskich ok 30 map z 1955 roku z terenu Polski w skali 1:25 tys, ok 20 map z terenu Rejonu Kaliningradu (ok 1956 r) w skali 50K i ok 20 arkuszy amerykanskiej setki, z terenu Polski z 1944 r.(dopelnienie zbioru, ktory juz mamy, ale z duzymi dziurami), oraz ok 30
- zbior map brytyjskich, kopie wigowskich setek, z lat 1941 - 42, nie sa takie pilne, bo nie wnosza zadnych nowych informacji terenowych. Byc moze jednak dojda do nich rowniez wigowki wydane w Edynburgu, od kilkudziesieciu do kilkuset. Rowniez mniej wazne, bo praktycznie nie roznia sie od przedwojennych, jednak nalezy je przeskanowac "dla zasady".
- kilkanascie Grossblattow (zbiorczych), ktorych brakuje w naszych zbiorach.
- kilkanascie / kilkadziesiat innych ciekawych map "roznych", z naszych wlasnych zbiorow.
Zatem... bedzie z czego wybierac.
5. Mamy tez duze "ogony", glowny to "Wiadomosci Sluzby Geograficznej", periodyk WIG, ktorego kilka rocznikow przeskanowalismy juz kilka lat temu, nie ma jednak czasu, aby je PORZADNIE opracowac i udostepnic. Drugi ogon to mapy radzieckie z lat 1940 - 1945, ktorych ok 80 skanow mamy, jednak sa problemy z transliteracja tytulow arkuszy. Trzeci "ogon" to skany planow miast, zalegle, ktorych mamy co najmniej kilkanascie. Trzeba je zaopatrzyc w znak wodny i dolaczyc do zbiorow.
6. Sprawa kupna skanera na nasze potrzeby stanela w miejscu i niepredko ruszy, zatem na razie nie ma sensu usmiechac sie przymilnie do Uniwersytetu Greifswald w Niemczech, gdzie maja bardzo ciekawa kolekcje map (radzieckich, polskich i niemieckich), ale nie maja skanera wielkoformatowego. Z tego samego powodu nie ma postepu w skanowaniu map w bibliotekach amerykanskich, gdzie sa i mapy i zgoda na ich skanowanie. To samo dotyczy trzech innych zrodel b. ciekawych map w Europie, gdzie zgode na skanowanie mamy, ale sprzetu nie ma. W miedzyczasie zatem skupimy sie na zamknieciu archiwizacji zbiorow w UAM w Poznaniu, byc moze uda sie zrobic to do konca roku.
I jeszcze ciekawostka dot. map WIG w skali 1:25 tys. W latach 90. bardzo duzy zbior tyych map otrzymala od brytyjskiej sluzby topograficznej Biblioteka Brytyjska. Tymczasowo slad po nich zaginal, ale okazuje sie, ze je znalezli. Postaramy sie zrobic spis. Skany, czy nawet zrobienie zdjec jest obecnie wykluczone, jak to zwykle z Bibliotekami Narodowymi bywa.
W sprawie ogonów związanych z "Wiadomościami Służby Geograficznej". Czy na wspomnianych skanach macie rozkładane mapy z siecią triangulacji II RP? Takie mapy były praktycznie w każdym roczniku. Zrobiłem ostatnio skan takiej rozkładówki w bibliotece PW i niestety rozdzielczość za słaba - nie widać nazw punktów ...
mam te rozkladane mapy wsrod skanow, choc nie sklejone. Z tym, ze - o ile pamietam - te nazwy byly tak drobne i tak mocno nadrukowane, ze trudno je odczytac. Ale sprawdze.
przy okazji, przejrzyj te pdf (na podstronie "literatura", po lewej. Map tam nie ma, ale moze da sie zidentyfikowac niektore nazwy punktow?
marek
J. Slomczynski - UZGODNIENIE WYNIKOW TRIANGULACYJ NA OBSZARZE POLSKI
J. Michalowski, T. Sikorski Katalog punktów trygonometrycznych RP 1932
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.