Ponieważ mapy z serii Messtischblätter są wyjątkowo wdzięczne w kalibracji i przeniesieniu na sprzęt mobilny (smartfony, tablety i in. sprzęty z systemem Android lub iOS i wbudowanym odbiornikiem GPS) pokusiłem się o przygotowanie tutoriala na Youtube, który krok po kroku pokazuje jak przenieść na komórkę prawie dowolny mestisz z serwisu Mapster.
Najlepiej odtwarzać w jakości HD (720p).
Przykładowe mapy przygotowane zgodnie z tutorialem i gotowe do skopiowania na kartę telefonu są tutaj: http://tinyurl.co...
Tutorial dotyczy ok. 80% arkuszy Messtischblatt z serwisu Mapster. Pozostałe również dają się skalibrować, ale mają nietypowe współrzędne rogów mapy. Najczęstsze 2 przypadki:
1) arkusze z datą powojenną 1952 - czyli amerykańskie przedruki - współrzędne rogów tych map są przeliczone dla alianckiego układu współrzędnych - trzeba je po prostu zaokrąglić do pełnych minut('. Przykładowo:
50°35'58,5'' = 50°36'
16°29'55.5'' = 16°30'
2) arkusze z długością geograficzną liczoną od południka Ferro (a nie od Greenwich jak wszystkie nowsze mapy). Można je ropoznać po słowie Ferro w lewym górnym rogu ramki mapy. Problem dotyczy nielicznych starszych arkuszy sprzed 1914 roku. W tym przypadku najlepiej znaleść inny arkusz o tym samym numerze i przepisać z niego współrzędne E dla rogów mapy. Jeżeli nie ma innego arkusza, można wykorzystać współrzędne E mapy z tego samego słupa (kolumny) np. 2089 zamiast 2189.
Niestety z mapami WIG nie ma spójnej i prostej reguły, jeśli chodzi o kalibrację.
pzdr
oldmapexplorer
Edytowane przez oldmapexplorer dnia 10.09.2012 01:37
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.
Poniższy link do planu Pruszkowa z 1967 działa, ale plik wygląda jakby nie został w całości przesłany. Czy można go ponownie uploadować? Z góry dzięki. http://maps.mapywi g.org/m/City_plans /Central_Europe/PL AN_MIASTA_PRUSZKOW A_1967.jpg