Greenwich, Pułkowo, Ferro... czyli gdzie to "zero"?
Pytając przechodniów podczas ulicznej sondy Gdzie przebiega południk zerowy? zapewne większość osób odpowie: przez Greenwich. Jednak nie zawsze tak było. Dopiero na międzynarodowej konferencji astronomicznej w 1884 r. uznano południk przebiegający przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich (The Royal Greenwich Astronomical Observatory) za południk zerowy.
Przez długie stulecia miejscem wyznaczającym południk zerowy był najdalej na zachód wysunięty cypel wyspy El Hierro (w grupie Wysp Kanaryjskich) - najdalej na zachód wysunięty ląd "Starego Świata". Pozostałości dawnych systemów mierzenia długości geograficznej możemy do dziś odnaleźć na mapach z końca XIX w. i początku XX w. obrazujących terytorium Polski.
Na mapach austriackich i niemieckich południk 0° przebiegał przez Ferro (łacińska nazwa wyspy) natomiast na mapach rosyjskich południk 0° przebiegał przez Pułkowo (obserwatorium astronomiczne założone w 1839 r. na polecenie cara Mikołaja I pod Sankt Petersburgiem). Stąd na rożnych mapach tego samego rejonu dany punkt może mieć różną długość geograficzną.
Triest, Amsterdam, Kronsztad... czyli gdzie jest poziom morza?
Poziom morza - powierzchnia prostopadła do siły ciężkości, wyznaczona przez średnie położenie wód morskich między przypływem i odpływem, przyjmowana w kartografii za poziom odniesienia dla wysokości obiektów na lądzie. Linia brzegowa wyznacza poziomicę 0 m n.p.m. Wahania poziomu morza rejestruje się za pomocą mareografu, działającego na zasadzie naczyń połączonych.
Wysokość poziomu morza jest nieco zróżnicowana (np. między Morzem Północnym a Morzem Adriatyckim występuje różnica 56 cm), w przeszłości za poziom zerowy przyjmowano wskazania mareografu w Trieście (na mapach austriackich) lub Amsterdamie (na mapach niemieckich), w Polsce przyjęto oznaczać poziom morza według wskazań w Kronsztadzie (jak na mapach rosyjskich).
Zebrane w całość na podstawie książki B. Krassowskiego Polska kartografia wojskowa w latach 1918-1945, oraz informacji podanych w encyklopediach i internecie.
Opublikowane na: http://manufactur...rnia/?p=25 Edytowane przez Piotrek dnia 18.04.2007 16:41
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.