Jednym z prostszych i darmowych sposobów poprawienia jakości skanowanych map, jest użycie funkcji "Automatycznie dopasuj kolory" w aplikacji o nazwie IrfanView4 (wcześniejsze wersje tej funkcji nie miały). Efekt jest szczególnie wyraźny, jeżeli funkcję zastosujemy dla skanów map, które z jakiejś przyczyny wyszły blado, niemal bez kolorów (przy skanach poprawnie wykonanych - z odpowiednim nasyceniem barw, użycie funkcji automatycznego dopasowania kolorów może być niezauważalne).
Po tym zabiegu mapa może wyglądać na przejaskrawioną i dlatego dobrze jest zmniejszyć nasycenie, w zależności od jakości skanu, nawet do około 50%. W dalszej kolejności można spróbować podnieść kontrast i wyrównać balans kolorów (dla pierwszego skanu mapy "P45 S46 BIELKA" przykład w załączniku) .
Jeżeli jest więcej skanów, które wymagają takiej samej korekty, można posłużyć się funkcją "Przetwarzanie wsadowe", gdzie ustawiamy odpowiednie parametry dla wybranych wcześniej plików. Przyjemnej zabawy.
(dodaję załącznik - jpg 95Kb, a tu nic.)
Edytowane przez Strony o Wolyniu dnia 19.06.2007 09:24
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.