Czy złamię prawo wektoryzując na podstawie map z tegoż archiwum na przykład ulice jakiejś miejscowości i efekt umieszczę na swojej www w postaci pliku graficznego? Ja zakładam niekomercyjnie... Może należało by się spytać:
1. niekomercyjnie?
2. komercyjnie?
pozdrawiam
Maciej
PS. miejscowości dużej lub małej lub trzech ulic... Ma ktoś odnośniki do jakiś orzeczeń sądowych w tego typu kwestiach bądź wiedzę lub doświadczenie?
Przepraszam za tak pozna odpowiedz, przegapilem. Ogolnie mowiac, "niekomercyjnosc" strony polega na tym, ze nie chcemy, aby te skany sprzedawac. Wektoryzacja i uzytek niekomercyjny efektu Twojej pracy jest rownie oczywista, nie widze, dlaczego ktos mialby miec zastrzezenia, rownie dobrze moglbys sobie wydrukowac te skany i wytapetowac sciany swojego pokoju, czy powiesic jako obrazek na stronie. Wykorzystanie komercyjne (wektoryzacja i sprzedaz produktu) to jednak grzaski grunt, dlatego ze zahacza o komercje i ktos, kto nam tej mapy uzyczyl, moglby sobie takiego wykorzystania swojej mapy nie zyczyc. Albo chcialby jakis udzial w ew. Twoich zyskach. Poniewaz nie prowadzimy ewidencji, od kogo pochodzi ktory skan, latwiej jest wyznaczyc ta granice "do uzytku niekomercyjnego". Jesli powiesz mi (moze byc prywatnie), o ktory skan chodzi, byc moze bede mogl cos pomoc i sprawdzic, z jakiego zrodla pochodzi. Ogolnie, co do map niemieckich sprawa jest prostsza, wiekszosc (choc nie wszystkie) sa moje, a jesli nie sa, to wiem, od kogo pochodza.
3/4 OT
W niektorych wypadkach granice "niekomercji" i "komercji" sa trudne do okreslenia, gdyby chodzilo o wykorzystanie wycinka skanu mapy w publikacji (ksiazce) historycznej, czy innej, sklonny bylbym powiedziec, ze nie jest to problem, prosze bardzo, mimo tego, ze w zasadzie publikacja moze byc dochodowa (w zamiarze lub w skutkach). Jednak gdyby ktos chcial wydac album pt "mapy Kresow w pierwszej polowie XX wieku", gdzie skany z naszej strony stanowilyby znaczaca czesc, bylbym daleki od pewnosci, ze to jest w porzadku. Ale ktos inny moglby powiedziec: niekomercyjne, to niekomercyjne, zatem - nie wolno! (na szczescie chodzilo o moje mapy i moglem im ze spokojnym sumieniem pozwolic). Mozna by sobie pogdybac, pt "co jest wazniejsze" - zachowanie niekomercyjnego charakteru projektu, czy szerzenie wiedzy o WIG, mapach, itd, skoro nawet komercyjna publikacja taka wiedze poszerza? Wyglada na to, ze tutaj "filary" naszego projektu zdecydowanie sie rozjezdzaja... Byc moze, przy naszej odmowie, taka publikacja by w ogole nie powstala? Rozdzielajac wlos na czworo, czy nie powstala by dlatego, ze tworcy nie dostali zgody na skanowanie tych samych arkuszy w zadnej bibliotece czy archiwum, a moze dlatego, ze instytucje te chcialy pieniadze, a wydawnictwo publikacji ich poskapilo, chcialo miec za darmo, od nas. A moze powod bylby zupelnie inny.
Coraz czesciej pojawiaja sie takie niejasnosci: otrzymalem pytanie od firmy GIS, czy posiadamy dane wysokosciowe dot. budynkow na mapach WIG. Pomijajac juz (moze pozorna) absurdalnosc takiego zainteresowania, na moje wspomnienie, ze projekt jest niekomercyjny, otrzymalem stwierdzenie, ze "te dane maja byc tylko na uzytek firmy", co samo w sobie swiadczy o tym, jak niejednoznaczne dla roznych osob jest pojecie "komercyjnosci". Na szczescie tych danych nie mamy i problem sie rozwiazal. Nb. nie wiem, czy WIG takie dane posiadal.
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.