Arkusz niemiecki `S56 Schaulen z 1940 roku nie jest kopia polskiej mapy, ani z niej nie korzysta (nb zrodla podane sa na dolnym marginesie (1912).
Od ok 1929 / 30 roku Niemcy kopiowali polskie trzysetki (wczesniej uzywali swoich, uaktualnianych map sprzed I wojny swiatowej), ale dotyczylo to tylko terenu II RP. Arkusz 26 byl "tylko do uzytku sluzbowego" i nie mozna go bylo kupic w ksiegarni, a takie arkusze musialy byc dosc pilnie strzezone przed wojna, bo nie widzialem jeszcze ani jednej przedwojennej mapy niemieckiej w tej skali, ktora bylaby "zdarta" z polskiej mapy "do uzytku sluzbowego". Gdzies ok przelomu 1940 i 1941 Niemcy "pozbierali" te arkusze (wtedy juz mogli...) i zaczeli wykorzystywac, szykujac sie do wycieczki na wschod (wykorzystywali rowniez polskie setki do uzytku sluzbowego z terytorium ZSRR).
W sumie, prownujac obie niemieckie mapy, ta z 1912 i ta z 1940 roku, sa identyczne (na pierwszy rzut oka, porownujac znaki i obrys niektorych miejscowosci. Jednak w zrodlach mapy z 1940 podaja, ze uaktualnienia z terytorium ZSRR (ex-Litwa) pochodzi z 1939 roku, zatem cos tam musieli uaktualnic.
A co do porownania z mapa polska... chwilowo nie mamy, jak pisalem. Wiem, ze niemieckie mapy w skali 1:25 oparte na polskich wigowkach 1:25 tys, byly w innym cieciu, czyli "przesuniete", ale nie wiem, czy dotyczylo to tez trzysetek.
JESLI byly rowniez przesuniete (a raczej polskie mapy przesuniete w stosunku do niemieckich, bo poczatkowo, w latach 20. byly to kopie map niemieckich, z polskim nazewnictwem), to trzeba by sprawdzic, kiedy to sie stalo.
Zapytam kogos i dam znac.
Przepraszam, ze nie mam wiecej informacji, moge osobom zainteresowanym tematem podeslac plik ksiazki Krassowskiego o WIG (marekmalpamapywigkropkaorg).
Arkusz Szawle z 1918 (inne mapy wydawane przez Königlich-Preussische Landesaufnahme) ma południk zerowy wyznaczony przez Ferro - szczegóły http://zecernia.c...
Piotrze, dzieki za wsparcie. Mialem zasugerowac kontakt z Toba, ale nie wiedzialem, czy i kiedy sie odezwiesz.
Pisze w zasadzie raczej po to, zeby dac znac, ze przez jakis czas ja wpadne w czarna dziure, prawdopodobnie nie bede mogl brac udzialu w projekcie, a i planowane skanowanie na poczatku stycznia nie dojdzie do skutku.
Byc moze uda mi sie zagladnac na strone od czasu do czasu, ale nie obiecuje, bo tzw sprawy rodzinne, sa.
Edytowane przez marek dnia 01.12.2008 09:07
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.