24.04.2025 -- 23:41:36
Nawigacja
Informacje ogolne
O projekcie
Prawa autorskie
Autorzy i kontakt
Skorowidze aktywne WIG
Skorowidz WIG 1:25 000
Skorowidz WIG 1:100 000
Skorowidz WIG 1:300 000
Mapy WIG
1:5000 - 1:10 000
1:25 000
1:100 000
1:500 000
1:300 000
1:750 000
Inne mapy WIG
Oryginalne skorowidze WIG
Inne mapy
Wstep
Mapy alianckie
Mapy austro-wegierskie
Mapy niemieckie do 1919 r.
Mapy niemieckie 1919 - 1945
Mapy rosyjskie i radzieckie
Plany miast
Varia
Literatura
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5,188
Najnowszy użytkownik: maruk1983
Co-operation:

Tomek Pluciński
Mapy Pomorza Gd.
Dawne mapy Litwy, Lotwy i Estonii
Archiwum Map Zachodniej Polski
Poszukiwanie Skarbów
FTP Superstefana z PS
Katalog Tygrysów
zecernia - o wojsku i mapach
30 września 2014 - aktualizacja Mapstera
1
Dodalismy ok. 150 planów miast, glównie z Polski i „okolic”, ale równiez z innych rejonów Europy (Balkany, Niemcy, itd.). Wydaje sie, ze jest to duza liczba, jednak wszystko zalezy od perspektywy: w samych Archiwach Panstwowych w Polsce znajduje sie obecnie ok. 6 – 7 tysiecy planów miast, nie liczac bibliotek uniwersyteckich i innych.

Jak zwykle nowe pliki oznaczone zostaly na listach:
Wśród nowości trochę ciekawostek: szczegółowe plany Gibraltaru, niemieckie plany kilkunastu miast brytyjskich, związanych z planowaną inwazją na Wyspy Brytyjskie (operacja Lew Morski), szczegółowe plany kilku miast na Pomorzu, oraz kopia (brzydka!) niemieckiego planu „Marienbad” (Mariańskie Łaźnie w Czechach), najprawdopodobniej wykorzystana przez amerykańskie jednostki wojskowe, które zapędziły się na te tereny w 1945 roku. Dodaliśmy również „plany strefowe” (zone plans) Hanoweru i Drezna, wykorzystywane podczas alianckich nalotów dywanowych na te miasta w 1944 i 1945 roku.

Oprócz planów, przybyło:
- ok. 20 – 30 arkuszy mapy WIG w skali 1:25 tyś, w wersji polskiej i niemieckiej. Rozdzielczość arkuszy i jakość, ze względu na zastosowaną kompresję, nie są najlepsze, ale muszą wystarczyć, dopóki nie uzyskamy dostępu do oryginałów gdzie indziej.
- 12 arkuszy w tej skali z przełomu lat 20. i 30. XX wieku z południa Polski (głównie Bieszczady). Są to przedruki WIG z wcześniejszych map austro-węgierskich.

10 września 2014 - aktualizacja Mapstera

Ze zbiorów Biblioteki Kongresu, za poÅ›rednictwem kolegów ze strony easteurotopo.org, otrzymaliÅ›my ok. 140 arkuszy rosyjskiej trójwiorstówki (1:126 000), ok. 250 arkuszy jej niemieckiej kopii / przeróbki, oraz kilka arkuszy wydanych ok. 1920 – 1921 roku przez WIG (dziaÅ‚ajÄ…cy wtedy jeszcze pod nazwÄ… Instytut Wojskowo-Geograficzny). Wszystkie warianty tej mapy (rosyjskie, niemieckie, polskie i austriackie) dostepne sa równiez przez skorowidze, oraz wyszukiwarkÄ™ nazw miejscowosci.

Dodaliśmy również ok. 55 arkuszy powojennej, amerykańskiej mapy z terenów Polski Zachodniej (1956 – 1984) w skali 1:50 tyś, jeden arkusz z terenów Prus Wschodnich (Obwód Kaliningradzki), kilkanaście arkuszy z terenów Czechosłowacji, oraz dwa z terenów Węgier. Niestety większość skanów ma wadę („przeskok” skanera z powodu niedoskonałej kalibracji). Wada ta widoczna jest, przy powiększeniu obrazu do 100%, wzdłuż jednej z ramek pokazujących treść mapy. Pliki takie oznaczone będą nazwą „… err.jpg”. Jeśli się uda, postaramy się kiedys ponownie przeskanować takie mapy, lub pozyskać skany z innych źródeł.

6 sierpnia 2014 - aktualizacja Mapstera
1
Dodalismy kilkadziesiat arkuszy rosyjskiej trójwiorstówki (1:126 000) - ze zbiorów biblioteki cyfrowej Uniwersytetu Jagiellonskiego i – jak zwykle – Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie. Jednoczesnie udalo sie stworzyc skorowidze w Mapsterze – zarówno rosyjskich oryginalów, jak i niemieckich przedruków. Przy okazji stworzylismy skorowidz znanej polskiej „Mapy Kwatermistrzostwa” w skali 1:126 000 z polowy XIX wieku (ze zbiorow "Polony", cyfrowej kolekcji Biblioteki Narodowej). Dzieki temu mapy te widoczne beda podczas wyszukiwania map pokazujacych dana miejscowosc w Mapsterze.
22 lipca 2014 r. - aktualizacja Mapstera
1 Dodalismy kilkadziesiat arkuszy trójwiorstówki, i zarówno rosyjskie oryginaly, jak i niemieckie przedruki, dostepne sa na skorowidzach.
29 czerwca 2014 r - aktualizacja Mapstera
Dodaliśmy kilkadziesiąt arkuszy austro-węgierskiej mapy operacyjnej (Operationskarte) w skali 1:400 tys. Arkusze w rozdzielczości 300 dpi pochodzą ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej PAN, a w rozdzielczości 400 dpi ze zbiorów prywatnych oraz z Biblioteki Kongresu USA.
Pojawiło się też kilka ciekawych planów miast (Koszalin, Białogard, Kostrzyn, Sopot i Kłajpeda). Więcej planów miast – po wakacjach.
16 -29 czerwca 2014 r. - brak dostępu do skorowidzów Mapstera
Przepraszamy za chwilowe kłopoty z dostępem do skorowidzów Mapstera. Najprawdopodobniej do jutra problem zostanie rozwiązany. W międzyczasie wszystkie pliki dostępne są w Mapsterze poprzez wybranie odpowiedniej kategorii map.
21 maja 2014 roku – rozwiązanie problemu (skorowidze Mapstera) okazało się bardziej czasochłonne i przeciągnie się do przyszłego tygodnia.
29 maja 2014 r - Problem został usunięty i nie powinien się powtórzyć. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.
25 maja 2014 r. - aktualizacja
Ze skorowidza map WIG w skali 1:25 tys. wydzieliliśmy wydania starsze, z lat 20. XX wieku, wykonane w cięciu map zaborczych. Znaleźć je można na oddzielnym skorowidzu. Przy okazji dodaliśmy 6 nowych skanów wydania starszego, i 14 w cięciu „normalnym”, z lat 30. Wszystkie nowe skany są w rozdzielczości 600 dpi. Kilkadziesiąt nowych skanów map (w rozdzielczości 400 dpi), z terenów byłego zaboru austriackiego postaramy się dodać do końca czerwca.
Ze zbiorów Katedry Geologii i Geografii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu otrzymaliśmy 28 arkuszy niemieckiej mapy glebowej w skali 1:25 tyś z lat 1940 – 1943, z terenów poznańskiego. Podkład pochodzi z polskich map (WIG) w tej samej skali, map niemieckich (Messtischblatt), oraz gdzieniegdzie rosyjskich dwuwiorstówek. Być może większą liczbę arkuszy tego typu uda się udostępnić jesienią tego roku.
Uaktualniliśmy również podstronę ze skorowidzami map WIG.
Firma Panavue, od wielu lat tworząca oprogramowanie do składania fotografii (i map), kończy we wrześniu tego roku działalność i do tego czasu udostępnia wszystkie wersje swojego oprogramowania do pobrania bezpłatnie. Na stronie (po prawej) znajduje się link do najbardziej rozbudowanej wersji (enterprise). Instalacja przebiega szybko, nie ma potrzeby podawania swoich danych, rejestracji, itd. Wprawdzie program dostępny jest tylko w wersji angielskiej i francuskiej, interfejs jest nieco archaiczny, a samo „sklejanie” nie zawsze daje idealne efekty, jednak to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy program tego typu na rynku, no i – za darmo.
27 kwietnia 2014 r. - aktualizacja (Mapster)
Dzięki uprzejmości Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie uzyskaliśmy 280 arkuszy rosyjskiej dwuwiorstówki (1:84 000), głównie z Kresów, terytorium Litwy, Białorusi, Ukrainy. Wszystkie arkusze w rozdzielczości 600 dpi, zdecydowana większość to wydania z lat 1922 – 1934. Kilkanaście map w dwóch wydaniach (widoczne uaktualnienia w terenie). Wszystkie nowości zaznaczono na liście map kolorem zielonym.
19 kwietnia 2014 - aktualizacja literatury
Dodaliśmy ok. 30 zaległych pozycji z działu „literatura” W większości (z wyjątkiem publikacji drukowanych czcionką typu „fraktura”, tzw. „gotykiem”, można również wyszukiwać pożądany tekst. Postaramy się zastosować rozpoznawanie tekstu (OCR) również we wcześniej udostępnianych dokumentach.
10 marca 2014 - ciekawostka z Galicji
Tym razem – nic od nas. Ale dzięki informacji jednego z użytkowników, zachęcamy miłośników Galicji do odwiedzin na tej stronie – zdecydowanie godna polecenia!
23 lutego 2014 r - aktualizacja
Do zbiorów dołączyliśmy:
1.    Ok. 100 arkuszy niemieckich map Russland 1:100 000, z II wojny Å›wiatowej. Arkusze pojedyncze, podwójne i poczwórne. Niestety niektóre arkusze, ze wzglÄ™du na wielkość, nie zostaÅ‚y przeskanowane poprawnie (pliki zawierajÄ…ce „err”) – zostanÄ… przeskanowane ponownie. Nb, arkusz "Shisdra" (Шиздра), tzw. Befestigungskarte, z terytorium BiaÅ‚orusi zawiera dodruki fortyfikacji.
2.    Ok. 100 arkuszy niemieckich przeróbek z I wojny Å›wiatowej 3-wiorstowych map rosyjskich.
3.    KilkanaÅ›cie arkuszy rosyjskich przeróbek austriackich map w skali 1:75 tyÅ› z Galicji z I wojny Å›wiatowej. Arkusz Tarnopol jest ciekawy, ze wzglÄ™du na uaktualnienia z 1916 roku, dodrukowane w kolorze czerwonym
4.    Kilka ciekawych map WIG (niestety w niskiej i bardzo niskiej rozdzielczoÅ›ci). Pliki ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej do pobrania TU, a z biblioteki PAN – TU.
5.    Ok. 10 kopii i przeróbek rosyjskiej 3-wiorstówki wykonanych przez WIG we wczesnych latach 20. XX wieku
6.    Dwa arkusze oryginalne 3-wiorstówki
7.    Na bieżąco dodajemy pojedyncze mapy i plany miast z różnych źródeÅ‚ – wszystkie pliki dodane w ciÄ…gu ostatnich 30 dni oznaczone sÄ… jako „nowe” (New) Mapy takie dodaliÅ›my w nastÄ™pujÄ…cych kategoriach:
- Mapy topograficzne i turystyczne polskie
- Mapy ogólne, średnio- i małoskalowe
- przewodniki polskie
- plany miast Polski
Nb. po uzyskaniu skanów map lub planów w lepszej jakości i rozdzielczości (np. ze zbiorów innych bibliotek cyfrowych, lub przeskanowane przez nas), wymieni(a)my słabsze skany na lepsze.

Następna aktualizacja powinna zawierać obiecane wcześniej pozycje z działu „literatury”.
31 grudnia 2013 r - aktualizacja Mapstera

Ostatnia aktualizacja w 2013 roku: kilkadziesiÄ…t map i planów „różnych” w Mapsterze. Ponieważ pliki należą do różnych kategorii, linki zebrane zostaÅ‚y na jednej stronie. MiÅ‚ego przeglÄ…dania w nowym roku!

24 grudnia 2013 r - świąteczne aktualizacje
Święta! Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować osobom, które w ciągu ostatnich kilku tygodni bardzo ciężko pracowały przy skanowaniu wielu map, które udostępnimy od przyszłego roku, a wszystkim użytkownikom życzyć spokojnych Świąt.

W międzyczasie – pierwsza, większa aktualizacja zaległej „literatury”, której opracowanie zajęło dużo więcej czasu, niż planowaliśmy. Ze względu na wysoką jakość i rozdzielczość skanowania (400 – 600 dpi) pliki pdf są duże, tj. od kilkunastu, do 250 MB. Są to książki i broszury, głównie w języku polskim i niemieckim, mniej lub bardziej związane z tematem naszej strony. Najważniejsze to:
- Nowe części instrukcji WIG dotyczących tworzenia i aktualizacji map, (w tym jedna z ostatnich publikacji WIG tego typu z lipca 1939 r).
- Józef Kreutziger „Kartografja…” z 1928 r. Jeden z ważniejszych podręczników dot. kartografii w 20-leciu międzywojennym.
- Plany przeglądowe miast polskich z 1929 r. Bardzo ciekawa publikacja udostępniona dzięki uprzejmości pana Ryszarda Hubisza: 99 planów (niestety bez nazw ulic) miast i miasteczek w Polsce przedwojennej (również na Kresach).
- „Przyczynki do bibliografii kartograficznej ziem polskich”, 1920 r. – kwarenda materiałów kartograficznych wykonana w Kriegsarchiv „we Wiedniu”. Aż się prosi, aby po prawie 100 latach, ktoś wybrał się na wycieczkę do Wiednia w celu aktualizacji stanu tych zbiorów.
„Atlas Lotnisk Polskich z 1933 roku”. Wersja niepełna (bez dodatkowych załączników)
„Wiadomości Służby Geograficznej”, nr 1 z 1948 roku. Kluczowy w nim jest spis wszystkich artykułów w przedwojennych wydaniach WSG, co znacznie ułatwia poszukiwanie informacji źródłowych.
„Atlas Słowiańszczyzny Zachodniej”, tzn. „Atlas Kozierowskiego”. Przeskanowaliśmy, za zgodą archiwum kartograficznego Wydziału Geologii i Geografii UAM w Poznaniu, wszystkie trzy, wydane przed wojną, części atlasu: Zeszyt I, Zeszyt IIA i Zeszyt IIB.

Z materiałów niemieckich, najciekawszy jest chyba, dość znany, przynajmniej z nazwy „Opis wojskowo-geograficzny Polski”, przygotowany w związku ze zbliżającą się inwazją na Polskę w 1939 roku. Uwaga – tekst pisany jest alfabetem „gotyckim”!
- Opis wojskowo-geograficzny „Kraju Sudeckiego” (Sudeteland), przygotowany przed planowanym zajęciem Sudetów i inwazją na Czechosłowację w 1938 roku.
- plany przejazdowe miast białoruskich i miast ukraińskich z 1941 roku. Zeszyty formatu A5, do zestawu „Informacji wojskowo-geograficzne na temat europejskiej części Rosji”. Wprawdzie na planach nie ma nazw ulic, cos sprawia, że są mało użyteczne… cóż, lepsze takie, niż żadne.
- „Wycieczki po okolicach Warszawy” – krótki przewodnik z 1942 roku z opisem tras pieszych wycieczek po okolicznych lasach i bezdrożach, zaopatrzony w stosowną (ładną) mapkę. Samą mapę, w rozdzielczości 600 dpi, udostępnimy oddzielnie.

Dodatkowo uaktualnienie Mapstera:
Około 20 arkuszy niemieckich map 1:50 tyś „Russland” z terytorium Ukrainy, z 1943 i 1944 roku (arkusze datowane w Mapsterze na 24.12.2014).
Kilka amerykańskich map w skali 1:50 tyś. z Pomorza i Wielkopolski, datowanych na początek lat 60., arkusze: Pyzdry, Żerków, Żnin, Trzemeszno, Bydgoszcz (West), Nakło i Lauenburg (Lębork). Mapy w większości oparte na przedwojennych mapach polskich (WIG) i mapach niemieckich w skali 1:25 tys., częściowo uaktualnione na podstawie niemieckich zdjęć lotniczych z II wojny światowej.

Około 10 stycznia nastąpi aktualizacja (mniejsza) literatury, a w przeciągu kolejnych dni i tygodni udostępniać będziemy kolejne mapy i plany miast.


2.12.2013 - aktualizacja Mapstera
Ze zbiorów biblioteki paryskiego L'Université Paris 8 dodaliśmy do Mapstera ok 110 arkuszy niemieckich wydań mapy 1:500 000 z całej Europy (i trochę dalej).
PojawiÅ‚o siÄ™ kilka planów miast z Pomorza (ÅšwinoujÅ›cie, KoÅ‚obrzeg, SÅ‚upsk) i kilka planów z przewodnika po Generalnym Gubernatorstwie (Baedekers Generalgouvernement) z 1943 roku: Warszawa, Kraków, Radom i Lwów. Sam przewodnik udostÄ™pnimy za kilka dni.
Kilka arkuszy Grossblattow: Nr 3 (pogranicze dunsko-niemieckie), nr 4 (Labiau, Prusy Wschodnie) i 363a - KoÅ‚ki nad StwigÄ…. Gdzie sÄ…, a raczej byÅ‚y te KoÅ‚ki? Wzmianki, w kontekÅ›cie współczesnych wycieczek kajakowych (ciekawe opisy!) znaleźć można tu (dÅ‚uższy) i tu (krótszy).
27.11.2013 - aktualizacja map radzieckich i rosyjskich
C
Dodaliśmy kilkadziesiąt map rosyjskich i radzieckich:
- 3 x mapa w skali 1:42 000 (jednowiorstówka) z Kresów (obecnie – Ukraina)
- 17 map w skali 1:50 tys., z lat 1942 – 1944, kilka arkuszy z częstochowskiego i łódzkiego, oraz z pogranicza Mazowsza i Prus
- Kilka zaległych arkuszy dwuwiorstówki (1:84 000) ze zbiorów Uniwersytetu Warszawskiego
- Jedna setka (Brno)
- Dwa arkusze trójwiorstówki z Kresów – bardzo ładne, starsze wydania z drugiej połowy XIX wieku, przeskanowane w 600 dpi
- Dwie dwusetki – inne wydania arkuszy, które już mamy (Ostrołęka i Johannisburg)
- Kilka pięćsetek i milionówek.
- Jedna, bardzo ładna mapa topograficzna (Nowe Selo), z archiwum WIG, pokazuje okolice Petersburga, prawdopodobnie w XIX wieku. Obecnie to część metropolii, a swego czasu… słynna miejscowość letniskowa i nie tylko. Trochę informacji na ten temat w Wikipedii (w j. angielskim). A niemieckie zdjęcie lotnicze z II wojny światowej - na stronie wwwii-photos-maps.com

Dodaliśmy również trzy plany miast:
Silva: Stadtplan Berlin, prawdopodobnie z 1941 – 1944 roku
Glogau (Głogów), plan bez daty, skala 1:10 000.
Bahnhof Ratomka – niemiecki szkic topograficzny z czasów pierwszej wojny światowej w skali 1:5 000. Gdzie jest Ratomka? Kilkanaście km na płn-wschód od Minska, na Białorusi.

Kolejna aktualizacja (literatura) za kilka dni.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
You must login to post a message.

26.12.2024 03:07
to bez znaczenia, takie pasozytnicze osobniki sa znane od lat. Sprzedawali na allegro, skarbowka zapukala, jest fb, bedzie tik-tok, itd.

26.12.2024 00:24
ktoś handluje mapami .na FB. https://www.facebo
ok.com/share/p/188
psVrySa/

13.11.2024 03:11
Rzeczywiście, zadziałało. Dziękuję

03.11.2024 00:07
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.

31.10.2024 02:09
Plik PLAN_STOLECZNEGO_M
IASTA_POZNANIA_8K_
1923_err_nnzwVw5_B
N_Sygn._ZZK_5_340.
jpg jest chyba uszkodzony. Sad

03.05.2024 01:46
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404 NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się

04.09.2023 02:26
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map

19.08.2023 06:28
Mam mapę P51-S32-A KRYNICA Wydanie turystyczne w wersji 4-o (?) barwnej, której tu nie znalazłem. Czy jest tu zainteresowanie tym materiałem?

14.07.2022 05:27
Panie Marku Ponawiam moją propozycję obejrzenia moich zbiorów map i atlasów. kontakt do mnie jest na moim profilu

27.01.2022 00:17
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam. A. Janta

08.01.2022 20:30
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz
erzenie - WW2

14.11.2021 04:26
Dziękuję.

29.10.2021 07:26
Wiadomo, że jest problem, i że problem jest rozwiązywany. Dam znać, gdy będzie wiadomo coś bardziej... pozytywnego.

28.10.2021 02:46
Czy coś wiadomo co dzieje się z Mapsterem?

13.06.2021 19:18
Podstronę poprawiłem, ale aktualny stan skorowidzów WIG znajduje się POD skorowidzami odpowiednich skal w mapsterze (linki po lewej)

12.06.2021 21:26
Zgłaszam problem z linkami do skorowidzów WIG (http://www.mapywi
g.org/text_inserts
/pIndex_Sheets.htm
l). Każdy zgłasza błąd 404.

02.05.2021 03:23
Police

06.02.2021 02:17
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.

05.02.2021 05:20
Czy można gdzieś znaleźć skan Mapa Polski i Krajów Ościennych 1:500 000. Arkusz Nowgródek, ale przedwojenne wydanie?

04.09.2020 02:49
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam. Wink