19.01.2025 -- 16:04:23
Nawigacja
Informacje ogolne
O projekcie
Prawa autorskie
Autorzy i kontakt
Skorowidze aktywne WIG
Skorowidz WIG 1:25 000
Skorowidz WIG 1:100 000
Skorowidz WIG 1:300 000
Mapy WIG
1:5000 - 1:10 000
1:25 000
1:100 000
1:500 000
1:300 000
1:750 000
Inne mapy WIG
Oryginalne skorowidze WIG
Inne mapy
Wstep
Mapy alianckie
Mapy austro-wegierskie
Mapy niemieckie do 1919 r.
Mapy niemieckie 1919 - 1945
Mapy rosyjskie i radzieckie
Plany miast
Varia
Literatura
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5,188
Najnowszy użytkownik: maruk1983
Co-operation:

Tomek Pluciński
Mapy Pomorza Gd.
Dawne mapy Litwy, Lotwy i Estonii
Archiwum Map Zachodniej Polski
Poszukiwanie Skarbów
FTP Superstefana z PS
Katalog Tygrysów
zecernia - o wojsku i mapach
21 grudnia 2012 - aktualizacja (Mapster)
Do zbiorów w Mapsterze dodaliśmy 83 mapy niemieckie w skali 1:100 000 (Karte des westlichen Russlands) i 84 mapy austro-węgierskie w skali 1:75 000 (Spezialkarte). Wszystkie pliki dostępne są w rozdzielczości 400 dpi i 600 dpi.
Część map to inne wydania arkuszy już dostępnych, jednak sporo skanów wypełniło “białe plamy” na skorowidzach.
Prawie wszystkie mapy niemieckie i mniej wiÄ™cej poÅ‚owa map austriackich pochodzi ze zbiorów Biblioteki Kongresu, a uzyskaliÅ›my je dziÄ™ki pomocy projektu Topographic Maps of Eastern Europe. PozostaÅ‚e mapy pochodzÄ… ze zbiorów prywatnych – sÄ… wÅ›ród nich cztery interesujÄ…ce arkusze KdwR  z dodrukiem fortyfikacji rosyjskich (J30 Rożan, H31 PuÅ‚tussk, K29 Łomsha i H30 Maków).
9 grudnia 2012 - aktualizacja (Mapster)
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Uniwersytetowi w Greifswaldzie za zgodę na udostępnienie w Mapsterze skanów map ze zbiorów uniwersyteckich. Na początek:
358 skanów map radzieckich w skali 1:100 tys., z lat 30.,
oraz
25 arkuszy map w skali 1: 1 mln w układzie międzynarodowym,
Wszystkie mapy w rozdzielczoÅ›ci 300dpi. 
Uwaga: skorowidz „setek” obejmuje dość duży obszar Europy, dlatego ładuje się długo!
Do koÅ„ca tego roku postaramy siÄ™ uzupeÅ‚nić powyższe zbiory o kolejne kilkadziesiÄ…t „setek”  i kilka „milionówek” Armii Czerwonej, tym razem ze zbiorów prywatnych.  W przyszÅ‚ym roku planujemy dodanie, ze zbiorów w Greifswaldzie, ok. 900 arkuszy map radzieckich w skali 1:50 tys., plus  kilkadziesiÄ…t kolejnych arkuszy w tej samej skali ze zbiorów prywatnych - a nastÄ™pnie inne mapy.
25 listopada 2012 - aktualizacja
DodaliÅ›my 166 arkuszy map WIG 1:100 tys., wszystkie w rozdzielczoÅ›ci 300 dpi i 600dpi (skorowidz Mapstera). SÄ… to starsze wydania  z lat 1920 – 1925 pochodzÄ…ce ze zbiorów prywatnych. Uwaga! - arkusze na Kresach, mniej wiÄ™cej na wchód od Pasa 42, odpowiadajÄ…ce formatowi rosyjskiej „dwuwiorstówki”, czyli mapy 1:84 000 – nie pokrywajÄ… siÄ™ z późniejszymi wydaniami map WIG z tych terenów. PewnÄ… pomocÄ… może być ten skorowidz WIG z 1924 roku (ok 8 Mb). Ponieważ nastÄ…piÅ‚o „rozdwojenie” listy map WIG na wydania wczesne i pozostaÅ‚e, lista starszych wydaÅ„, na której zaznaczono najnowsze skany, dostÄ™pna jest na Mapsterze.
Ponieważ mapy te bazują na materiale zaborczym, tj. mapach austriackich, niemieckich i rosyjskich, na pierwszy rzut oka wyglądają dość prymitywne. Najczęstsza zmiana to wprowadzenie polskiego nazewnictwa miejscowości na oryginalnej mapie zaborczej, zdarzają się jednak bardzo ładne, kilkukolorowe przeróbki, jak np. arkusz Mir-Stołpce. Te wczesne wydania są jednak bardzo cenne, ponieważ pokazują sytuację w terenie zaraz po „wielkiej wojnie”, jak nazywano wtedy I wojnę światową, a na arkuszach sięgających daleko na wschód, poza granice II RP, zaznaczono również zaścianki. Warto też zwrócić uwagę na egzotycznie brzmiące nazwy, np. Dzirkal, Smacz, Czeremoszniki Podzisienne, Ażubel, Kwacze, Nunniki, Chrapunia, Ergał, Azopniki, Zaścianek Usoch (Zahibel), Uroczysko Baby-Woda, Uroczysko pod Winpiszczem, Folwark Stary Zamek-Birża, Dwór Smolgów czy Błoto Lodowe Jezioro. Za każdą z tych nazw kryje się jakaś historia…
Dodaliśmy również dwa arkusze mapy WIG w skali 1:500 tys., Przemyśl i Wiedeń, wydania tymczasowe datowane na lato 1939 roku.
Inne, drobne uaktualnienie to 10 arkuszy rosyjskiej dwuwiorstówki (1:84 tys.), głównie z terytorium Łotwy, oraz jeden z Ukrainy (Żytomierz). Większej ilości arkuszy w tej skali można spodziewać się w przyszłym roku.
29 października 2012 - aktualizacja
Ze zbiorów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kolekcji osób prywatnych dodaliśmy ok. 120 arkuszy map WIG w skali 1:25 000. Większość z nich pokazuje tereny zachodniej Polski (poznańskie), oraz Mazowsza. Są to wydania polskie, przedwojenne, oraz przedruki z lat 50. XX wieku wykonane przez W.Z.K. Około 20 pozostałych skanów to wydania niemieckie, Nowe arkusze oznaczono na spisie w Mapsterze.
1 października - uaktualnienie (Mapster)
Dzięki pomocy Archiwum Kartograficznego Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, udostępniamy ok. 320 arkuszy Messtischblattów (Topographische Karte) w wersji: geologicznej, geognostyczno-agronomicznej i agronomicznej. Dodatkowo, przeskanowano ok 20 arkuszy tych typów, które pochodzą z daru pani prof. dr hab. Górskiej-Zabielskiej z UAM w Poznaniu i pana prof. dr K-D. Meyer z NLfB w Hanowerze.
Uwaga: mimo naniesienia treści specjalistycznej, cennej dla dość wąskiej grupy odbiorców, mapy te są o tyle ważne i ciekawe, że podkład topograficzny pochodzi z końca XIX wieku i jest zazwyczaj bardzo czytelny.

Z pewnym opóźnieniem przekazujemy informację o nowych mapach Karte des westlichen Russlands, dodanych na początku września: pojawiło się ok. 50 arkuszy ze zbiorów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Są to przede wszystkim inne wydania arkuszy już dostępnych, jest wśród nich jednak kilka uzupełniających „białe plamy” na skorowidzu. Prawdopodobnie w listopadzie dodamy co najmniej kilkanaście podobnych uzupełnień z innego źródła.
11 września 2012 r - wczorajsza przerwa w nadawaniu...
Przepraszamy użytkowników za wczorajszy brak dostępu do strony na skutek bliżej nieokreślonych problemów dostawcy usług (godaddy.com), które dotknęły wczoraj kilka milionów stron internetowych na świecie. Pomyślimy nad zabezpieczeniem się przed podobną sytuacją w przyszłości.
7 września 2012 - uaktualnienie (Mapster)
  • DziÄ™ki uprzejmoÅ›ci amerykaÅ„skiego zbieracza i miÅ‚oÅ›nika map, pana Davida Rumsey’a (David Rumsay Map Collection), uzyskaliÅ›my zgodÄ™ na udostÄ™pnienie kompletu skanów „sztandarowej” mapy pruskiej, Karte des Deutschen Reiches, z bardzo rzadkiego wydania z koÅ„ca XIX wieku. Mapy zostaÅ‚y przeskanowane na porzÄ…dnym sprzÄ™cie i udostÄ™pnione w „Mapsterze” w peÅ‚nej rozdzielczoÅ›ci (600 dpi), w dwóch wersjach – oryginalnej, pociÄ™tej i podklejonej na płótnie, oraz “sklejonej”.
  • OtrzymaliÅ›my również pozwolenie innego amerykaÅ„skiego zbieracza mapa, pana Andrew Kapochunas (www.Lithuanianmaps.com) na udostÄ™pnienie w Mapsterze zbioru map z okresu miÄ™dzywojennego: Å‚otewskich, w skali 1:75 000, oraz litewskich, w skali 1:100 tys.. Skany te dostÄ™pne sÄ… w rozdzielczoÅ›ci 300 dpi (w takiej zostaÅ‚y przeskanowane).
Wszystkie powyższe mapy udostępnione zostały, standardowo, do użytku niekomercyjnego. Pytania dotyczące ewentualnego wykorzystania komercyjnego przekażemy właścicielom, możliwy jest też kontakt bezpośredni, po angielsku, z poziomu wyżej wymienionych stron.
15 sierpnia 2012 - uaktualnienie
Dzięki życzliwości i pomocy Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, możemy udostępnić kolejne 50 arkuszy map WIG w skali 1:25 000 (lista w Mapsterze). Są to bardzo rzadkie arkusze, pokazujące tereny Kresów. Niektóre z nich, drukowane w 1939 roku, po raz pierwszy dostępne są publicznie i bez żadnych ograniczeń. Przy okazji uaktualniliśmy podstronę z mapami w tej skali na mapywig.org (link po lewej).
Otrzymaliśmy tez zestaw map WIG, które spokojnie można określić jako „unikaty” – komplet 7 arkuszy w skali 1:5 000 z początku lat 30. XX wieku, pokrywających Hel. Prawdopodobnie zostały przygotowane w związku z planami fortyfikacji Helu, dlatego też NIE są na nich jeszcze zaznaczone żadne umocnienia. Mapy dostępne są z menu po lewej stronie.
Następna aktualizacja pojawi się prawdopodobnie w połowie września, znajdzie się w niej ponad 100 arkuszy map WIG w skali 1:25 000 z Polski zachodniej i środkowej, prawie tyle samo starszych wydań wigowskich „setek”, głównie z Kresów, oraz dość dużo map niemieckich, austro-węgierskich i „innych” w różnych skalach, oraz nowych, bardzo ciekawych pozycji w dziale literatury. Zbliża się też większe uaktualnienie map radzieckich, najprawdopodobniej jednak dopiero w październiku lub listopadzie.
5 czerwca 2012 - uaktualnienie Mapstera
Do zbioru map niemieckich w skali 1:25 000 (TK, Messtischblatt), dodano ok 305 arkuszy.
2 kwietnia 2012 - nowości
Dzięki życzliwości biblioteki Uniwersytetu Chicago, uzupełniliśmy zbiór map WIG w skali 1:25 000 o ok. 390 arkuszy (lista dostępna jest w Mapsterze). Zdecydowana większość map pokazuje Kresy, a ostatnie arkusze datowane są na wrzesień 1939 roku...
1 kwietnia 2012
1 Dziś 1 kwietnia, z tej okazji przekazujemy, od jednego z użytkowników dla wielbicieli Warszawy, mapę. A dla wyposzczonych miłośników Kresów, coś od nas.
30 marca 3 kwietnia 2012 - uaktualnienia
Uaktualnienie pięciu podstron - linki po lewej:
• Mapy różne, ukrywające się pod linkiem “Wstęp”
• Mapy austro-węgierskie
• Mapy niemieckie (do 1919 roku i okres do 1945 r)
• Plany miast.

Najprawdopodobniej w poniedziałek dodamy kilka planów miast i map, które nie zdążyły na dzisiejsze uaktualnienie. Dokładna lista „spóźnialskich” (kilkanaście pozycji) zostanie dodana w tej, uaktualnionej, wiadomości.

Nowe skany dodane 3 kwietnia:
Plany:
Żytomierz, Wilno (1921), Pińsk (1929), nowa wersja planu Gdańska z 1933 r, niemiecki plan Warszawy z 1943 r, i polsko-rosyjski, sprzed 1915 r. Plan (mapa) Wrocławia i okolic z 1929 roku i bardzo, bardzo ładny plan Wrocławia w 6 arkuszach z 1934 roku.
Mapy: Niemieckie: Memelgebiet (1933), Obszar Wolnego Miasta Gdańska (1925 r i 1930 r), oraz poprawiona wersja mapy Graftschaft Glatz z 1930 r.
Mapy różne: Mapa Geologiczna Polskich Karpat Wschodnich, jeszcze jedna mapa Obszaru Wolnego M. Gdańska, tym razem wydawnictwa prywatnego i czeska mapa Tatr z 1921 roku, tym razem sklejona z połówek.
Otrzymaliśmy również skorowidz niemieckich map w skali 1:126 000 (zostanie dodany jutro), zatem będzie można nadać arkuszom w tej skali odpowiednie nazwy.
14 lutego 2012 - ZnaczÄ…ce aktualizacji stron internetowych
Musimy zastosować pewne dość istotne aktualizacje niezbędne do funkcjonowania strony. Powinno to uczynić ją bezpieczniejszą i umożliwić dodanie nowych funkcji. Ale, jak zwykle, jest szansa na kłopoty. Jeśli zauważą Państwo, że czegoś brakuje, albo coś nie działa, prosimy o e-mail na adres podany na podstronie „Autorzy i kontakt" (link po lewej stronie). Dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać problem jak najszybciej.
24 grudnia 2011 - uaktualnienie
Jak co roku, zbliżają się Święta. A przy okazji, jak zwykle, dostaliśmy prezenty, z naciskiem, że mają ukazać się na stronie. Przede wszystkim, ponad 80 map WIG w skali 1:100 tys., które uzupełnią luki, szczególnie na Pomorzu i Śląsku. Efekt? - można sprawdzić na odpowiedniej podstronie, lub, na pierwszy rzut oka, skorowidzu Mapstera. Pozostałe arkusze to inne wydania map, które już mamy, lub też skany w pełnej rozdzielczość (600 dpi) arkuszy, które do tej pory mieliśmy jedynie w rozdzielczości 300 dpi.
Pojawi siÄ™ (jutro)  komplet 18 arkuszy mapy „górniczej” w skali 1:10 tys. (ZagÅ‚Ä™bie DÄ…browskie). To produkcja wspólna Ministerstwa Robót Publicznych i Ministerstwa PrzemysÅ‚u i Handlu a wkÅ‚ad WIG potwierdzono jedynie jako „druk”. Jednak użyte znaki topograficzne i inne wskazówki sugerujÄ…, że udziaÅ‚ WIG w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu byÅ‚ o wiele wiÄ™kszy. Skorowidz tej mapy postaramy siÄ™ zdobyć w przyszÅ‚ym roku, a mapy dostÄ™pne bÄ™dÄ… z menu po lewej stronie (Mapy WIG 1:10 000).
Udało się dodać kilka map WIG w skali 1:300 tys., jeden brakujący (Jiglava), jedno wydanie konspiracyjne (BOM) i kilka arkuszy w wydaniach, których do tej pory nie mieliśmy. Te mapy pojawią się na odpowiedniej podstronie jutro.
ZebraliÅ›my kilkanaÅ›cie ciekawych arkuszy map niemieckich typu Grossblatt w skali 1:100 tys., niektóre w bardzo ciekawych wariantach i wydaniach. DrugÄ… partiÄ™ tych map, kolejne kilkanaÅ›cie arkuszy, dodamy w styczniu.
W dziale planów miast udostÄ™pnimy od jutra komplet brytyjsko-polskich planów miast polskich z 1943/44 roku, oraz kilka innych planów. W styczniu planów miast bÄ™dzie wiÄ™cej, dużo wiÄ™cej.
W Mapsterze dostępnych jest ponad 40 nowych arkuszy mapy Karte des westlichen Russlands, z pogranicza zaborów pruskiego i rosyjskiego.
Mapy austro-węgierskie uzupełnione zostaną w styczniu, ale w międzyczasie, specjalny prezent dla miłośników Stanisławowa i okolic.
A dla sympatyków Pomorza, w szczególności Helu, jedna, specjalna mapka niemiecka. Jakość skanu nie jest dobra, niestety na razie lepsza nie będzie.
Z tzw „zapowiedzi”, w styczniu i lutym 2011 roku udostępnimy kolejną, dużą partię map WIG w skali 1:25 tysięcy, wiele planów miast i sporo map niemieckich i austro-węgierskich. Do Mapstera dodanych zostanie również ok 280 innych wydań mapy 1:25 tys., które pochodzą z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Zaczniemy też (w końcu!) udostępniać Wiadomości Służby Geograficznej, na początku rocznik 1938 (prawie tysiąc stron!), który opracowany został przez kolegów z Pomorza. Zebrało się też trochę nowych, archiwalnych materiałów kartograficznych.
Istnieje też szansa, na razie, aby nie zapeszyć „50/50”, na dotarcie i udostępnienie pewnych unikalnych map WIG. Kwestia nie w tym, „czy”, ale „kiedy”. Być może już na wiosnę.
Życzymy Wam, jak zwykle, spokojnych Świąt i wielu ciekawych map w Nowym Roku!
14 października 2011 - uaktualnienie
  • DziÄ™ki życzliwoÅ›ci Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie otrzymaliÅ›my sześć ciekawych publikacji WIG. Szczególnie przydatne mogÄ… okazać siÄ™ “Wzory i objaÅ›nienia znaków topograficznych" w skali 1:25 tys., w zwiÄ…zku z dużą liczbÄ… map w tej skali, które ostatnio udostÄ™pniamy. Publikacje dostÄ™ne sÄ… w dziale Literatura.
  • Druga i ostatnia część map WIG w skali 1:25 tys., głównie z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: 317 arkuszy polskich, 99 arkuszy niemieckich, wÅ›ród map kilkanaÅ›cie unikatowych map z odrÄ™cznymi poprawkami oficerów WIG. Mapy dostÄ™pne w Mapsterze, ale ponieważ nie widać tam, które arkusze zostaÅ‚y dodane ostatnio, ich peÅ‚na lista w pliku tekstowym znajduje siÄ™ tu.
  • Do Mapstera dodano ok 65 arkuszy Messtischblattów, które wypeÅ‚niÅ‚y dotychczasowe dziury, co najmniej kilka w Å‚adnym, kolorowym wydaniu z 1944 roku. TrafiÅ‚y siÄ™ też cztery zdjÄ™cia lotnicze w formacie Messtischblatt (4862 (2822) Kroitsch – Krotoszyce, 5162 (3011) Ruhbank – SÄ™dzisÅ‚aw, 5261 (3071) Schmiedeberg – Kowary i 5362 (3131) Schoemberg – CheÅ‚msko ÅšlÄ…skie. Oznacza to, że do pokrycia tymi mapami terenów miÄ™dzy granicÄ… polsko-niemieckÄ… na Odrze i Nysie, a wschodniÄ… granicÄ… III Rzeszy przed wybuchem II wojny Å›wiatowej brakuje w Mapsterze już tylko jednego arkusza Neisse Ost (Nysa Wschód). Do uzupeÅ‚nienia pozostaÅ‚y również niektóre arkusze z Prus Wschodnich (obecnie Obwód Kaliningrad), oraz sporo map z terenu Mazowsza, BiaÅ‚ostocczyzny i obecnej BiaÅ‚orusi.
  • Ważna informacja, która umknęła nam przy ostatnim uaktualnieniu: mapy WIG w skali 1:100 tys., a od kilku dni również Messtischblatty, dostÄ™pne sÄ…, w postaci “warstw” w niekomercyjnym projekcie prowadzonym przez firmÄ™ Cartomatic. Wkrótce powinny pojawić siÄ™ tam brakujÄ…ce arkusze Messtischblattów, a gdy uporamy siÄ™ z „dziurami” wÅ›ród map WIG w skali 1:100 tys. (Pomorze i ÅšlÄ…sk), przekażemy je również do wykorzystania w powyższym przedsiÄ™wziÄ™ciu.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
You must login to post a message.

26.12.2024 03:07
to bez znaczenia, takie pasozytnicze osobniki sa znane od lat. Sprzedawali na allegro, skarbowka zapukala, jest fb, bedzie tik-tok, itd.

26.12.2024 00:24
ktoś handluje mapami .na FB. https://www.facebo
ok.com/share/p/188
psVrySa/

13.11.2024 03:11
Rzeczywiście, zadziałało. Dziękuję

03.11.2024 00:07
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.

31.10.2024 02:09
Plik PLAN_STOLECZNEGO_M
IASTA_POZNANIA_8K_
1923_err_nnzwVw5_B
N_Sygn._ZZK_5_340.
jpg jest chyba uszkodzony. Sad

03.05.2024 01:46
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404 NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się

04.09.2023 02:26
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map

19.08.2023 06:28
Mam mapę P51-S32-A KRYNICA Wydanie turystyczne w wersji 4-o (?) barwnej, której tu nie znalazłem. Czy jest tu zainteresowanie tym materiałem?

14.07.2022 05:27
Panie Marku Ponawiam moją propozycję obejrzenia moich zbiorów map i atlasów. kontakt do mnie jest na moim profilu

27.01.2022 00:17
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam. A. Janta

08.01.2022 20:30
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz
erzenie - WW2

14.11.2021 04:26
Dziękuję.

29.10.2021 07:26
Wiadomo, że jest problem, i że problem jest rozwiązywany. Dam znać, gdy będzie wiadomo coś bardziej... pozytywnego.

28.10.2021 02:46
Czy coś wiadomo co dzieje się z Mapsterem?

13.06.2021 19:18
Podstronę poprawiłem, ale aktualny stan skorowidzów WIG znajduje się POD skorowidzami odpowiednich skal w mapsterze (linki po lewej)

12.06.2021 21:26
Zgłaszam problem z linkami do skorowidzów WIG (http://www.mapywi
g.org/text_inserts
/pIndex_Sheets.htm
l). Każdy zgłasza błąd 404.

02.05.2021 03:23
Police

06.02.2021 02:17
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.

05.02.2021 05:20
Czy można gdzieś znaleźć skan Mapa Polski i Krajów Ościennych 1:500 000. Arkusz Nowgródek, ale przedwojenne wydanie?

04.09.2020 02:49
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam. Wink