W kategorii Map Operacyjnych prezentujemy 62 mapy (54 godła) wydane na przestrzeni lat 1922-1939. Daje to nam 100% pokrycie obszaru II Rzeczypospolitej w skali 1:300 000 i zbliżone do tej wielkości pokrycie obszaru obecnej Najjaśniejszej RP (bez Świnoujścia i Cedyni).
Do pełni szczęścia - czyli posiadania wszystkich map, do których dotarł Bogusław Krassowski brakuje nam 6 4 arkuszy, o których wiemy, że zostały wydane: 26 Szawle, 29 Witebsk, 82 Igława, 94 Bańska Bystrzyca, 95 Koszyce i 99 Humań. Czynimy starania, aby i te arkusze na stałe zagościły na naszych stronach. Za dwa najnowsze arkusze dziękujemy użytkownikowi mapski.
Niewątpliwie rarytasem wśród map jest Uzupełnienie obszaru Polski na dolnej części arkusza Stanisławów - Czerniowce (Cernauti) z roku 1937 (fragment arkusza 107 Radowce). Ciekawe są także wczesne arkusze typu prowizorycznego (jeszcze bez nadanego numeru godła).
Na podstawie map WIG, w roku 1937 Główny Urząd Statystyczny wydał w tej samej skali dwubarwną Mapę Administracyjną RP. Obecnie udostępniamy 7 z 43 arkuszy tego wydawnictwa.
Jeżeli w Waszych zbiorach znajdują się inne wydania arkuszy mapy operacyjnej czy też inne arkusze mapy administracyjnej niż te, które prezentujemy na naszych stronach, prosimy o kontakt i udostępnienie skanów.
Z okazji tegorocznych Swiat chcielibysmy Wam zyczyc, aby nie przyniosly dodatkowego i niepotrzebnego stresu, ktorego w zyciu i tak przeciez nie brakuje.
A prezenty??? Prezenty beda wkrotce, trzeba ich tylko troszke poszukac. Mamy nadzieje, ze kazdy znajdzie cos dla siebie.
Krotka informacja dotyczaca wyszukiwarki na stronie
http://igrek.amzp.pl: indeksy map WIG w skali 1:100 000
i 1:300 000
zostaly uaktualnione i wszystkie mapy mozna juz pobierac. W nastepnej
kolejnosci zajmiemy sie mapami w skali 1:25 000.
Otrzymamy niedlugo prawie sto wigowek w rozdzielczosci 300 dpi. Beda to mapy "do uzytku sluzbowego", z terenow Prus Wschodnich, Litwy, ZSRR i Czechoslowacji, rowniez kilka map z II RP. Nowe nazwy dodane zostaly do listy map, jednak nie ma ich jeszcze na serwerze, stad "martwe linki". Pliki dodamy natychmiast po ich otrzymaniu.
Nowa lista wigowek zawiera wiecej informacji o arkuszach i plikach, mamy nadzieje, ze ulatwi to zycie uzytkownikom.
1. Dodaliśmy kilka bardzo ładnych, kolorowych arkuszy z rejonu Brześcia
nad Bugiem. Pochodzą z połowy lat 20. XX wieku, stąd nietypowe
oznaczenia.
2. Otrzymaliśmy połączony skan arkuszy Bydgoszcz Wschod i Bydgoszcz
Zachód (P36 S26 D-E) oraz 4 arkusze sąsiadujące od północy i wschodu (P36 S26 A, B, C, F).
Ponownie uaktualniony dzięki poprawkom
użytkowników plik z nazwami arkuszy mapy taktycznej 1:100
000.
W najbliższych dniach pojawi się kilka pozycji na
półce z literaturą.
Koledzy ze strony
Archiwum Map Zachodniej Polski stworzyli wyszukiwarkę
miejscowości (brzmi dość niewinnie) w oparciu o mapy ze
wszystkich współpracujących stron (mapy.eksploracja.pl,
mapy.amzp.pl, mapywig.org).
Baza danych oparta jest chwilowo na nazwach miejscowości we
współczesnej Polsce (ok 100 tys. nazw), w najbliższych
dniach dołączona zostanie baza miejscowości z Ukrainy i Białorusi (dla
miłośników Kresów). Baza będzie rozbudowywana o
różne elementy, np mapy WIG w skali 1:25 000, pliki
kalibracyjne, mniejsze miejscowości, itd). "Przy okazji" prac koledzy
stworzyli aktywny skorowidz map taktycznych WIG, dostępny TUTAJ.
Skorowidz może być czasem odrobinę nieaktualny, ze względu na
opóźnienia pomiędzy momentem wprowadzenia uaktualnień w
plikach u nas na stronie, a uaktualnieniem bazy danych.
26 VI 2007 - FAQ - jak skorzystać z naszych zasobów
Ponieważ problem ten pojawia się systematycznie co kilka, kilkanaście dni informacja - małe przypomnienie w formie odpowiedzi na najczęściej występujący problem "białego ekranu" czy też "zawieszania przeglądarki".
Staramy się aby mapy były skanowane w jak największej rozdzielczości (600ppi) - doskonałej do druku, ale i też wyśmienitej do przeglądania na ekranie komputera. Stąd pliki, nawet po kompresji, mają około 20 MB (są też pliki większe, ale o nich zazwyczaj informujemy w opisie).
Tak duży plik potrzebuje do otwarcia znacznej ilości pamięci komputera, dlatego zalecamy:
1. Zapisywanie plików na dysk własnego komputera (należy kliknąć na link prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję: "Zapisz jako...".
2. Otwieranie ich w programach do grafiki rastrowej (lista takich programów na Wikipedii).
Osoby posiadające starsze komputery o wolniejszym procesorze i mniejszej pamięci RAM mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych plików map w skali 1:100.000 o mniejszej rozdzielczości (300ppi).
Nowa, poprawiona lista map WIG w skali 1:100 tys. (tych,
które mamy i tych brakujących, i niepotwierdzonych). Prosimy o sprawdzenie, czy w nazwach znajdują się jeszcze jakieś błędy. Szczegóły
w pliku rtf - do pobrania stąd.
Zbiegiem okolicznosci mialem dzis okazje zobaczyc prawie kompletna kolekcje wigowek w skali 1:100 tys i zrobilem zdjecia arkuszy, ktorych nie mamy. Jutro druga polowa. Prosze zatem wszystkich, ktorzy nadal szukaja bledow na liscie nazw, aby powstrzymali sie przez kilka dni, dopoki nie porownam tych nazw z nazwami na zdjeciach - po uaktualnieniu pliku rtf bedzie mniej do poprawiania.
Do skanowania tego zbioru setek (oraz innych map WIG) jeszcze TRUDNA droga, ale... nie jest to wykluczone.
Kilka nowych map:
1. 4 starsze wydania WIG 1:100 000,
2. kilka map Ubersichtskarte von Mitteleuropa, KDR, oraz „innych map“, głównie niemieckich, ze Śląska.
3. Mapa 1:300 000 Luck (niemiecka, oparta na wigowce)
4. mapy Tatrzanskiego Parku Narodowego (wydanie fotogrametryczne WIG w skali 1:20 000) – w dziale „Inne mapy WIG”.
5. pojawi się też prośba o pomoc – później (dziś).
Nowosci:
1. 4 "sklejki": Mosty i Wiazowiec to wczesniejsze wersje (z pol. lat 20.) arkuszy, ktore juz mamy, Brzesc to kolorowana przez Niemcow wersja mapy z roku 1931, Vranow do uzytku sluzbowego z terenu Czechoslowacji, wszystkie cztery to (niezbyt udane) "sklejki" - za kilka miesiecy wymienimy je na skany wielkoformatowe. Zaznaczone na liscie "setek" gruba, czerwona czcionka.
2. Otrzymalismy ponad 20 arkuszy "wylacznie do uzytku sluzbowego" na wschod od wschodniej granicy II RP (czyli tereny ZSRR). Bardzo ciekawe arkusze, na razie sa tylko w niskiej rozdzielczosci (pliki ok 2Mb kazdy), ale mamy nadzieje, ze uda sie je przeskanowac ponownie i zostana wymienione. Arkusze te zaznaczone sa gruba, niebieska czcionka.
3. "Inne mapy": wyglada na to, ze wszystkie linki dzialaja, w ciagu najblizszych dni dodamy kilkanascie niemieckich Grossblattow / Einheitsblattow. Jak zwykle prosimy o informacje w shoutbox jesli ktorekolwiek linki sa "polamane".
Jesli ktos musi sciagnac wieksza liczbe wigowek w skali 1:100 00 (albo wrecz wszystkie) prosilibysmy o powstrzymanie sie przez najblizsze 24 godz. W tym czasie musimy zmodyfikowac odrobine istniejace pliki, aby latwiej je bylo otwierac (sa zbyt pamieciozerne). Jesli jednak podczas pobierania ktoregos arkusza "setki" pojawi sie blad, prosze odczekac kilka minut i sprobowac ponownie.
Informacja dla osob, ktore juz pobraly pliki "setek": w najblizszym czasie (48 godz) zamiescimy maly program do przerobki jotpegow z obecnej postaci (progresywny jpg = pamieciozerny) do normalnej, bez progresji. Bez straty jakosci, pliki beda odrobine wieksze, (ok. 10%), ale bardziej "przyjazne" dla procesora (= beda sie szybciej otwieraly).
Bardzo przepraszamy za ten klopot, mamy nadzieje, ze efekt bedzie pozytywny. Dziekuje tez Jackowi ze strony www.mapy.amzp.pl za wskazanie i rozwiazanie tego problemu.
Ostatnia wieksza partia (112 arkuszy) polskiej mapy
taktycznej WIG.. Ze wzgledu na ograniczenia formatu, zmuszeni bylismy
tymczasowo umiescic je na osobnej stronie - TUTAJ.
Reszta wigowek pozostanie na razie w folderze 1: 100 000. Jak zwykle
prosimy o uwagi na temat bledow (numeracja, nazwa, niedorobki, itd).
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.
Poniższy link do planu Pruszkowa z 1967 działa, ale plik wygląda jakby nie został w całości przesłany. Czy można go ponownie uploadować? Z góry dzięki. http://maps.mapywi g.org/m/City_plans /Central_Europe/PL AN_MIASTA_PRUSZKOW A_1967.jpg