Po przerwie trochę nowych map – dziś niemieckie, austro-węgierskie i alianckie, w przeciągu kilku dni dodamy jeszcze kilka zaległych map WIG, choć bardzo niewiele.
Życzymy wszystkim użytkownikom naszej strony spokojnych świąt.
Przy okazji udało się zebrac kilkanascie (wiadomo, kryzys) świątecznych prezentów, ktore w zdecydowanej wiekszosci pochodza od Was - bardzo za nie dziekujemy. Za kilka tygodni... dodamy jeszcze trochę.
W poprzedniej wiadomoÅ›ci obiecywaÅ‚em wiÄ™kszÄ… partie map do koÅ„ca wrzeÅ›nia. Jednak koszt skanowania ok 250 rożnych map równy jest cenie wypożyczenia skanera wielkoformatowego na miesiÄ…c. Åšredni przebieg skanera to ok 150 map dziennie, kalkulacja jest zatem prosta, a mogÄ™ zapewnić, ze... bÄ™dzie co skanować. Dlatego odkÅ‚adamy skanowanie map na kilka miesiÄ™cy, a w miÄ™dzyczasie „podciÄ…gniemy” zalegle dokumenty, tj. „WiadomoÅ›ci SÅ‚użby Geograficznej” i inne materiaÅ‚y (niemieckie). W miÄ™dzyczasie bÄ™dziemy zamieszczać pojedyncze mapy, które do nas napÅ‚ynÄ…. W najbliższym czasie pojawi siÄ™ rzadka mapa WIG okolic Torunia w skali 1: 50 tys. (w folderze "inne mapy WIG”) a nieco później drugi arkusz mapy turystycznej z okolic Rabki. Oprócz tego pozostaÅ‚o nam dość dużo innych, być może mniej ciekawych skanów, głównie map niemieckich.
Nowości, jednak tym razem prawie nic z WIG.
- kilkadziesiąt map austro-węgierskich w skali 1:300 tys, z ok. 1875 - 1885 r.,
- kilkadziesiąt map niemieckich, z różnych okresów,
- kilkanascie planow miast i miasteczek,
- kilka map ogólnych z Polski,
- kilka map ogólnych WIG, oraz jedna z 12 kompanii geograficznej, II Korpusu…
- jedna mapa w skali 1:500 000 tys., nawiÄ…zujÄ…ca do WIG
W przygotowaniu mamy ok. 150 - 300 różnych map, czekają w kolejce do skanera, być może przynajmniej połowę uda się przeskanować do końca września.
Dodalismy:
- druga partie map KuK w skali 1:75 000, ok 65 plikow.
- druga czesc zbioru map w skali 1:25 z terenow Polski Zach / Centralnej, opartych na mapach WIG w skali 1:25 tys (89 arkuszy)
- 9 map WIG w skali 1:25 tys z terytorium Litwy - bardzo dziekujemy za prezent z Litwy!
DodaliÅ›my 55 map WIG w skali 1:100 tys., z czego 52 to arkusze „wyÅ‚Ä…cznie do użytku sÅ‚użbowego” (z terenów III Rzeszy i CzechosÅ‚owacji, głównie z Pomorza Zachodniego i ÅšlÄ…ska). Dwa z nich (Lanzig i Wohlau) zastÄ™pujÄ… poprzednie wersje plików i dodajÄ… rozdzielczość 600 dpi. PozostaÅ‚e trzy to arkusz Opawa (Opawa), którego nam brakowaÅ‚o, wczesna wersja arkusza Babia Góra, z roku 1925 o nazwie Maków-Podwilk (kopia austriackiej mapy KuK) i starsza wersja mapy Åasin-Marienwerder z 1931 roku.
Do „innych map WIG” doÅ‚Ä…czyÅ‚y dwie wersje mapy w skali 1:25 tys. poligonu Biedrusko spod Poznania, z roku 1925, mapa z wyprawy na GrenlandiÄ™ w roku 1937, w skali 1:50 tys. i prawy arkusz wydania turystycznego mapy Tatr w skali 1:20 tys. z roku 1938. Arkusz lewy powinniÅ›my otrzymać w przeciÄ…gu miesiÄ…ca.
Dodano do podstrony „plany miast” kilkanascie planow, z tego osiem z przewodnika po Polsce PoÅ‚udniowo-Wschodniej (StanisÅ‚awów, Tarnopol, Lwów, JarosÅ‚aw, PrzemyÅ›l, Lublin, Zamość i Åuck).
Otrzymaliśmy od kolegów z Archiwum Map Zachodniej Polski, 70 skanów niemieckich kopii map WIG w skali 1:25 000, a kolejne 70 arkuszy pojawi się za miesiąc. Mapy te obejmują zachodnie tereny II RP, wcielone do III Rzeszy, a zatem w wielu wypadkach nazwy arkuszy map i miejscowości na mapach są to albo zniekształcone nazwy polskie, albo nazwy niemieckie. Wszystkie pozostałe elementy wewnątrz ramki mapy, czyli treść topograficzna, pochodzą z map polskich. Nie jest to sytuacja idealna, jednak musimy liczyć się z tym, że być może nigdy nie uda nam się znaleźć polskich oryginałów.
Dodaliśmy rowniez dwa arkusze innych map, w skali 1:100 000, wersje 400 dpi (P40 S37 BRZESC nad BUGIEM), oraz mape w skali 1:25 000, P51 S32 A KRYNICA (wydanie turystyczne), obie mapy od pana Wojciecha Gancarczyka.
W przygotowaniu mamy jeszcze sporo innych map i materiałów, postaramy się zaczac je udostępnić w najbliższym czasie (1 - 2 tygodnie).
1. W ubiegÅ‚ym miesiÄ…cu użytkownicy naszej strony przekroczyli limit transferu o ponad 100GB, co spowodowaÅ‚o automatycznÄ… opÅ‚atÄ™ karnÄ… (ponad $250) ze strony firmy utrzymujacej strone. Po naszej interwencji “kara” zostaÅ‚a anulowana, ale byÅ‚ to tylko jednorazowy gest dobrej woli ze strony firmy. Nie jest to wyrzut wobec Was, bo to my dodajemy nowe skany a jednoczeÅ›nie serwis staje siÄ™ coraz bardziej popularny, co zwiÄ™ksza poziom transferu. Piszemy o tym tylko dla przypomnienia - limity transferu sa wysokie, ale nie nieskonczone. ChcielibyÅ›my zatem prosić, szczególnie nowych użytkowników, o odrobinÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci: jeÅ›li ktoÅ› wÅ‚aÅ›nie odkryÅ‚ naszÄ… stronÄ™ i chciaÅ‚by pobrać wszystkie mapy, prosimy zrobić to tylko raz i – jeÅ›li to możliwe – przekazywać caÅ‚Ä… kolekcjÄ™ innym na pÅ‚ytkach DVD.
Niestety, jeśli pod koniec miesiąca transfer będzie zbliżał się niebezpiecznie do naszych górnych limitów, będziemy niestety musieli zablokować na ten okres dostęp do plików, bo nie stać nas na płacenie tak wysokich kar.
2. Dla formalności (bo mapy dostępne są już od jakiegoś czasu) - otworzyliśmy dział z mapami WIG w skali 1:500 tys., w wydaniu powojennym.
3. Bardzo powoli, ale posuwa siÄ™ jednak do przodu spisywanie znanych arkuszy map WIG w skali 1:25 000. Jak Wam być może wiadomo, na caÅ‚kowitÄ… liczbÄ™ ok. 4 tys. arkuszy, jakie planowano wydać w celu pokrycia caÅ‚ej II RP, do 1939 roku wydano ok 1300 – 1500 map, z których wiÄ™kszość znana jest tylko z niemieckich wydaÅ„ z II wojny Å›wiatowej. OczywiÅ›cie spis powstaje również, jeÅ›li nie przede wszystkim po to, aby te mapy przeskanować.
1. Otrzymaliśmy skan arkusza P43 S28 SZCZERCOW, bez marginesow, ale w dobrej jakosci. Do "kompletu" II RP brakuje tylko P50 S37 Rudki i P49 S26 Opava (ten arkusz został już przeskanowany, będzie dostępny w marcu), chwilowo mamy wersje z r 1921, kopia mapy niemieckiej.
2. PowstaÅ‚ dziaÅ‚ map WIG w skali 1:500 000. Ponieważ nie mamy dostÄ™pu do wersji przedwojennych, prezentowane arkusze to mapy WIG Sztabu Generalnego z lat 1946 – 1948.
3. Dodaliśmy nowe plany miast i inne mapy, będzie ich więcej.
4. Koledzy na stronie http://igrek.amzp.pl udoskonalajÄ… indeksy i opisy map.
Dodalismy kilkanascie nowych map WIG w skali 1:100 000. Bardzo dziekujemy szczegolnie za pliki z Litwy. Inne nowe mapy to wczesniejsze wydania WIG, przedruki map zaborczych.
W kategorii Map Operacyjnych prezentujemy 62 mapy (54 godła) wydane na przestrzeni lat 1922-1939. Daje to nam 100% pokrycie obszaru II Rzeczypospolitej w skali 1:300 000 i zbliżone do tej wielkości pokrycie obszaru obecnej Najjaśniejszej RP (bez Świnoujścia i Cedyni).
Do pełni szczęścia - czyli posiadania wszystkich map, do których dotarł Bogusław Krassowski brakuje nam 6 4 arkuszy, o których wiemy, że zostały wydane: 26 Szawle, 29 Witebsk, 82 Igława, 94 Bańska Bystrzyca, 95 Koszyce i 99 Humań. Czynimy starania, aby i te arkusze na stałe zagościły na naszych stronach. Za dwa najnowsze arkusze dziękujemy użytkownikowi mapski.
Niewątpliwie rarytasem wśród map jest Uzupełnienie obszaru Polski na dolnej części arkusza Stanisławów - Czerniowce (Cernauti) z roku 1937 (fragment arkusza 107 Radowce). Ciekawe są także wczesne arkusze typu prowizorycznego (jeszcze bez nadanego numeru godła).
Na podstawie map WIG, w roku 1937 Główny Urząd Statystyczny wydał w tej samej skali dwubarwną Mapę Administracyjną RP. Obecnie udostępniamy 7 z 43 arkuszy tego wydawnictwa.
Jeżeli w Waszych zbiorach znajdują się inne wydania arkuszy mapy operacyjnej czy też inne arkusze mapy administracyjnej niż te, które prezentujemy na naszych stronach, prosimy o kontakt i udostępnienie skanów.
Z okazji tegorocznych Swiat chcielibysmy Wam zyczyc, aby nie przyniosly dodatkowego i niepotrzebnego stresu, ktorego w zyciu i tak przeciez nie brakuje.
A prezenty??? Prezenty beda wkrotce, trzeba ich tylko troszke poszukac. Mamy nadzieje, ze kazdy znajdzie cos dla siebie.
Krotka informacja dotyczaca wyszukiwarki na stronie
http://igrek.amzp.pl: indeksy map WIG w skali 1:100 000
i 1:300 000
zostaly uaktualnione i wszystkie mapy mozna juz pobierac. W nastepnej
kolejnosci zajmiemy sie mapami w skali 1:25 000.
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.