Za ostatnią bitwę kampanii polskiej 1939 r. uznaje się walki stoczone przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie" w rejonie Kocka. Szczególnie dramatyczne walki toczyły się w rejonie cmentarza i klasztoru we wsi Wola Gułowska. 6 października o godz. 10.00 we wsi Czarna rozpoczęło się składanie broni. Wcześniej żołnierzom odczytano pożegnalny rozkaz dowódcy SGO "Polesie" gen. bryg. Franciszka Kleeberga.
Cały arkusz w skali 1:100 000 (Pas 42, Słup 34 Dęblin z 1937 r.) dostępna jest oczywiście w naszym Archiwum TUTAJ, poniżej prezentujemy fragment przedstawiający to miejsce.
Uaktualnienie: wszystkie dostepne nam w tej chwili mapy radzieckie i rosyjskie sa juz gotowe (linka po lewej). Nie nalezy oczekiwac, ze ten zbior znaczaco sie powiekszy.
Mapy radzieckie nie sa byc moze tak ladnie rysowane, jak "wigowki", sa jednak ciekawe i pomocne, przy poszukiwaniu szczegolow (linie kolejowe, itd). Warto zwrocic uwage na zrodla, na podstawie ktorych powstaly (lewy gorny i prawy dolny rog arkuszy). Interesujace sa tez wpisy dot. granic politycznych wiekszosc Polski na wydaniach z r. 1940 to "strefa interesow niemieckich", podczas gdy na wydaniach od 1943 r. trafia sie "Polska" i, gdzieniegdzie, "bialoruska SSR", jak np na arkuszu Bialystok.
Dodano ok 60 nowych map niemieckich Karte des westlichen Russlands. Kolejne partie pojawia sie w ciagu 2 - 4 tygodni.
Uwaga - mapy posiadaja znak wodny - niestety pewien znany portal aukcyjny, ktorego nazwy nie bedziemy reklamowac, ignoruje nasze prosby, aby zamknac aukcje kilku przedsiebiorczych rodakow, sprzedajacych udostepniane przez nas skany.
W najbliszym tygodniu, jesli wszystko pojdzie dobrze, powinnismy udostepnic ok 100 map rosyjskich i radzieckich, do 1945 roku,w roznych skalach. Pozniej wracamy do zaleglych planow miast i do map Karte des westlichen Russlands.
W kolejce do skanowania (jesli sie uda, w sierpniu) czeka ok 300 roznych map, ktore powinny uzupelnic troche luk, szczegolnie inne wydania wigowskich setek, rowniez z Kresow, oraz sporo map niemieckich w skali 1:200 tys (zarowno mapy Reymanna jak i pozniejsze) i w skali 1:300 tys, z Prus Wschodnich i Polski Zachodniej, rowniez i z Kresow Pld-Wschodnich, Rumunii i ZSRR. Wypadaloby tez reaktywowac dzial oryginalnych skorowidzow WIG, ktorych przybylo nam troche.
Przybylo rowniez sporo dokumentow i innych informacji, np o stanie map WIG w skali 1:25,000. Niestety nie starcza czasu, aby to wszystko przeskanowac i opracowac, jednak pracujemy przynajmniej nad lista map 1:25,000, choc jak zwykle do ich skanowania bardzo daleko.
Troche nowych map WIG we wszystkich skalach, kilka map KuK, kilka map niemieckich (pojawi sie jeszcze troche), w dziale literatura podstawowa pozycja dot. "odwzorowania quasi-stereograficznego WIG".
W ciagu kilku kolejnych tygodni powinnismy tez nadgonic zaleglosci w innych mapach.
Kilka miesiecy temu zamiescilismy kilkanascie arkuszy mapki austro-wegierskiej w dosc nietypowej skali 1:115,000 z roku ok 1855, z Krolestwa Galicji i Lodomerii, itd. Uzyskalem skorowidz tej mapy, w zasadzie jego ksero, sredniej jakosci, ale czytelne. Postaram sie dolaczyc je do listy map do pobrania (z ok 60 arkuszy mapy udalo nam sie pozyskac jedynie ok 18 arkuszy).
Musimy odnotować pewne smutne wydarzenie. 3 stycznia 2010 roku zmarl Tomasz Niewodniczański - kolekcjoner map, poloników, autografów. Kto nazwisko zna, temu więcej wyjaśniać nie trzeba. A co to ma wspólnego z nami? Bezpośrednio - nic. Ale jeśli ktoś zbiera "stare mapy", rozpozna - być może - w panu Niewodniczańskim znajome cechy.
Pedzi przedswiateczny pociag. Dla utrzymania rownowagi na rozjazdach...
... troche "innych map z Europy Srodkowej",
... troche planow miast,
... troche map niemieckich,
... troche map KuK,
... i jedna, ale wazna mapa WIG, w kategorii "Inne mapy WIG"
a na koniec: piekny prezent z Litwy, w kategorii "Mapy niemieckie"
Dodaliśmy ponad 40 arkuszy Mapy Taktycznej WIG w skali 1:100 000, większość to wydania do użytku służbowego, z terenów III Rzeszy. Kilkanaście pozostałych to wydania konspiracyjne i wczesne mapy z początku lat 20-tych.
Dodatkowo kilka nowych, ciekawych pozycji w dziale Dokumenty / Literatura.
17 września granicę polsko-radziecką przekroczyły oddziały Armii Czerwonej realizując postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wiadomość o agresji marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał w Kutach tzw. dyrektywę ogólną po czym w godzinach wieczornych przekroczył poprzez most na Czeremoszu granicę polsko-rumuńską.
Okolica miejscowości Kuty na mapach WIG przedstawiała się następująco (sklejka z dwóch arkuszy, podział przebiega dokładnie poprzez most), natomiast most na rzece Czeremosz najprawodopodobniej wyglądał tak jak w 1930 r. (zdjęcia Narodowe Archiwum Cyfrowe).
Mapy przedstawiające to miejsce, można oczywiście znaleźć na naszej stronie:
Dzisiaj mija 70 lat od pamiętnej daty 1 września 1939 r.
Symbolicznym miejscem rozpoczęcia działań wojennych jest Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte w Gdańsku gdzie blsko 180 żołnierzy broniło się przez 7 dni wiążąc znaczne siły nieprzyjaciela i zadając mu poważne straty.
Dlatego też postanowiliśmy zaprezentować mapy przedstawiające to miejsce:
Wybranie opcji "Pokaż obrazek w nowym oknie/karcie" ukrytej pod prawym przyciskiem myszy pokaże obrazek w większym rozmiarze. Kliknięcie na obrazek przekierowuje do pliku mapy.
1. Problemy z mapami Messtischblatt zostały już (prawie) rozwiązane.
2. W zbiorach pojawi sie, stopniowo, ok. 350 nowych skanów map:
- 42 arkuszach, w różnej rozdzielczoÅ›ci, niemieckiej „Mapy Zachodniej Rosji†(Karte des westlichen Russlandsâ€) z ok. 1915 roku
- 48 map WIG (glownie IWG) pochodzace z pierwszego okresu dzialalnosci Instytutu, tj 1921 - 1922. Sa to kopie map austro-wegierskich, w wiekszosci juz znanych, oraz, na wschodzie, kopie map rosyjskich, przeskalowane z 1:84,000, z czesciowymi zmianami nazw, oraz w kilku wypadkach kopie niemieckiej mapy KdwR. Uwaga: numeracja arkuszy nie do konca pokrywa sie z nowszymi wydaniami WIG, poniewaz mapy rosyjskie produkowano w innym rozmiarze. Jakosc druku jest slaba, kreska gruba i czesto niewiele na mapach tych widac, jednak pokazuja ciekawe, wrecz egzotyczne tereny Kresow, siegajace poza Minsk (bynajmniej nie Mazowiecki).
- ok 30 arkuszy mapy WIG w skali 1:100,000, wiekszosc to wydania do uzytku sluzbowego, z terenow III Rzeszy, kilka pozostalych to wydania konspiracyjne (BOM).
- zaledwie 8, ale... bardzo rzadkich - map w dziale "inne mapy WIG", oraz kikanascie arkuszy mapy w skali 1:300 tys, glownie wydania administracyjne.
- kilkanascie (ok 12) arkuszy w skali 1:25,000, troche map KuK
pojawi sie tez kilkanascie roznych map niemieckich i 3 plany miast.
Co najmniej od wczoraj niemieckie mapy 1:25,000 (Messtischblatt) u kolegow z Archiwum Map Zachodniej Polski (a w rezultacie, w przegladarce Mapster) sa niedostepne. Byc moze to chwilowa awaria serwera, a byc moze dostawca uslug splajtowal. W najgorszym wypadku oznacza to krotsza lub dluzsza przerwe w dostepie do map, dopoki koledzy tego nie rozwiaza. Oczywiscie Mapster nie konczy dzialalnosci, wrecz przeciwnie.
A co z naszym dostawca? No coz, gdyby mial upasc, bylibysmy ostatnimi, aby sie o tym dowiedziec, zatem nie ma powodow do wiekszego niepokoju, bo to moze zdarzyc sie z kazdym dostawca ale i tak od jakiegos czasu rozwazamy taka mozliwosc i ew. przeprowadzke.
Z innych wiadomosci: na pozor nic sie nie dzieje, ale za ok miesiac bedziemy mogli udostepnic 100 - 200 map. Roznych, ale z pewnoscia ciekawych.
25 czerwca 2009 roku - Nowa mapa w skali 1:300.000
Ciekawa mapa będąca załącznikiem do pozycji: "Studja operacyjne, z historji wojen polskich 1918-1921. T.2. Bitwa nad Niemnem (wrzesień - październik 1920)" oprac. Tadeusz Kutrzeba, wydanej przez Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy w 1926 r. Mapa przedstawia teren działań podczas operacji niemeńskiej i stanowiła podstawę do oleat.
Mapa nie była specjalnie opracowywana, a wykorzystano istniejące arkusze mapy operacyjnej, które połączono ze sobą na potrzeby publikacji.
Plan Poznania działa, plik jednak to 150Mb, najlepiej zachować prawym klawiszem na komputerze (zachowaj jako...) a potem otwierać programem graficznym.
Od kilku dni nie ma dostępu do map przez indeksy Mapstera: "The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404
NotFound error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request." Kiedy można spodziewać się
Szukam plikow kalibracyjnych *.map do Oziexplorer. Proszę o informację co stało się że strona "amzbig.com" gdzie jeszcze jakiś czas temu bez problemu można było "zaopatrzyć sie" w pliki kalibracyjne .map oraz również pliki graficzne do tych map
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.