Dzisiaj mija 70 lat od pamiętnej daty 1 września 1939 r.
Symbolicznym miejscem rozpoczęcia działań wojennych jest Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte w Gdańsku gdzie blsko 180 żołnierzy broniło się przez 7 dni wiążąc znaczne siły nieprzyjaciela i zadając mu poważne straty.
Dlatego też postanowiliśmy zaprezentować mapy przedstawiające to miejsce:
Wybranie opcji "Pokaż obrazek w nowym oknie/karcie" ukrytej pod prawym przyciskiem myszy pokaże obrazek w większym rozmiarze. Kliknięcie na obrazek przekierowuje do pliku mapy.
1. Problemy z mapami Messtischblatt zostały już (prawie) rozwiązane.
2. W zbiorach pojawi sie, stopniowo, ok. 350 nowych skanów map:
- 42 arkuszach, w różnej rozdzielczości, niemieckiej „Mapy Zachodniej Rosji” (Karte des westlichen Russlands”) z ok. 1915 roku
- 48 map WIG (glownie IWG) pochodzace z pierwszego okresu dzialalnosci Instytutu, tj 1921 - 1922. Sa to kopie map austro-wegierskich, w wiekszosci juz znanych, oraz, na wschodzie, kopie map rosyjskich, przeskalowane z 1:84,000, z czesciowymi zmianami nazw, oraz w kilku wypadkach kopie niemieckiej mapy KdwR. Uwaga: numeracja arkuszy nie do konca pokrywa sie z nowszymi wydaniami WIG, poniewaz mapy rosyjskie produkowano w innym rozmiarze. Jakosc druku jest slaba, kreska gruba i czesto niewiele na mapach tych widac, jednak pokazuja ciekawe, wrecz egzotyczne tereny Kresow, siegajace poza Minsk (bynajmniej nie Mazowiecki).
- ok 30 arkuszy mapy WIG w skali 1:100,000, wiekszosc to wydania do uzytku sluzbowego, z terenow III Rzeszy, kilka pozostalych to wydania konspiracyjne (BOM).
- zaledwie 8, ale... bardzo rzadkich - map w dziale "inne mapy WIG", oraz kikanascie arkuszy mapy w skali 1:300 tys, glownie wydania administracyjne.
- kilkanascie (ok 12) arkuszy w skali 1:25,000, troche map KuK
pojawi sie tez kilkanascie roznych map niemieckich i 3 plany miast.
Co najmniej od wczoraj niemieckie mapy 1:25,000 (Messtischblatt) u kolegow z Archiwum Map Zachodniej Polski (a w rezultacie, w przegladarce Mapster) sa niedostepne. Byc moze to chwilowa awaria serwera, a byc moze dostawca uslug splajtowal. W najgorszym wypadku oznacza to krotsza lub dluzsza przerwe w dostepie do map, dopoki koledzy tego nie rozwiaza. Oczywiscie Mapster nie konczy dzialalnosci, wrecz przeciwnie.
A co z naszym dostawca? No coz, gdyby mial upasc, bylibysmy ostatnimi, aby sie o tym dowiedziec, zatem nie ma powodow do wiekszego niepokoju, bo to moze zdarzyc sie z kazdym dostawca ale i tak od jakiegos czasu rozwazamy taka mozliwosc i ew. przeprowadzke.
Z innych wiadomosci: na pozor nic sie nie dzieje, ale za ok miesiac bedziemy mogli udostepnic 100 - 200 map. Roznych, ale z pewnoscia ciekawych.
25 czerwca 2009 roku - Nowa mapa w skali 1:300.000
Ciekawa mapa będąca załącznikiem do pozycji: "Studja operacyjne, z historji wojen polskich 1918-1921. T.2. Bitwa nad Niemnem (wrzesień - październik 1920)" oprac. Tadeusz Kutrzeba, wydanej przez Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy w 1926 r. Mapa przedstawia teren działań podczas operacji niemeńskiej i stanowiła podstawę do oleat.
Mapa nie była specjalnie opracowywana, a wykorzystano istniejące arkusze mapy operacyjnej, które połączono ze sobą na potrzeby publikacji.
Po przerwie trochę nowych map – dziś niemieckie, austro-węgierskie i alianckie, w przeciągu kilku dni dodamy jeszcze kilka zaległych map WIG, choć bardzo niewiele.
Życzymy wszystkim użytkownikom naszej strony spokojnych świąt.
Przy okazji udało się zebrac kilkanascie (wiadomo, kryzys) świątecznych prezentów, ktore w zdecydowanej wiekszosci pochodza od Was - bardzo za nie dziekujemy. Za kilka tygodni... dodamy jeszcze trochę.
W poprzedniej wiadomości obiecywałem większą partie map do końca września. Jednak koszt skanowania ok 250 rożnych map równy jest cenie wypożyczenia skanera wielkoformatowego na miesiąc. Średni przebieg skanera to ok 150 map dziennie, kalkulacja jest zatem prosta, a mogę zapewnić, ze... będzie co skanować. Dlatego odkładamy skanowanie map na kilka miesięcy, a w międzyczasie „podciągniemy” zalegle dokumenty, tj. „Wiadomości Służby Geograficznej” i inne materiały (niemieckie). W międzyczasie będziemy zamieszczać pojedyncze mapy, które do nas napłyną. W najbliższym czasie pojawi się rzadka mapa WIG okolic Torunia w skali 1: 50 tys. (w folderze "inne mapy WIG”) a nieco później drugi arkusz mapy turystycznej z okolic Rabki. Oprócz tego pozostało nam dość dużo innych, być może mniej ciekawych skanów, głównie map niemieckich.
Nowości, jednak tym razem prawie nic z WIG.
- kilkadziesiąt map austro-węgierskich w skali 1:300 tys, z ok. 1875 - 1885 r.,
- kilkadziesiąt map niemieckich, z różnych okresów,
- kilkanascie planow miast i miasteczek,
- kilka map ogólnych z Polski,
- kilka map ogólnych WIG, oraz jedna z 12 kompanii geograficznej, II Korpusu…
- jedna mapa w skali 1:500 000 tys., nawiązująca do WIG
W przygotowaniu mamy ok. 150 - 300 różnych map, czekają w kolejce do skanera, być może przynajmniej połowę uda się przeskanować do końca września.
Dodalismy:
- druga partie map KuK w skali 1:75 000, ok 65 plikow.
- druga czesc zbioru map w skali 1:25 z terenow Polski Zach / Centralnej, opartych na mapach WIG w skali 1:25 tys (89 arkuszy)
- 9 map WIG w skali 1:25 tys z terytorium Litwy - bardzo dziekujemy za prezent z Litwy!
Dodaliśmy 55 map WIG w skali 1:100 tys., z czego 52 to arkusze „wyłącznie do użytku służbowego” (z terenów III Rzeszy i Czechosłowacji, głównie z Pomorza Zachodniego i Śląska). Dwa z nich (Lanzig i Wohlau) zastępują poprzednie wersje plików i dodają rozdzielczość 600 dpi. Pozostałe trzy to arkusz Opawa (Opawa), którego nam brakowało, wczesna wersja arkusza Babia Góra, z roku 1925 o nazwie Maków-Podwilk (kopia austriackiej mapy KuK) i starsza wersja mapy Łasin-Marienwerder z 1931 roku.
Do „innych map WIG” dołączyły dwie wersje mapy w skali 1:25 tys. poligonu Biedrusko spod Poznania, z roku 1925, mapa z wyprawy na Grenlandię w roku 1937, w skali 1:50 tys. i prawy arkusz wydania turystycznego mapy Tatr w skali 1:20 tys. z roku 1938. Arkusz lewy powinniśmy otrzymać w przeciągu miesiąca.
Dodano do podstrony „plany miast” kilkanascie planow, z tego osiem z przewodnika po Polsce Południowo-Wschodniej (Stanisławów, Tarnopol, Lwów, Jarosław, Przemyśl, Lublin, Zamość i Łuck).
Otrzymaliśmy od kolegów z Archiwum Map Zachodniej Polski, 70 skanów niemieckich kopii map WIG w skali 1:25 000, a kolejne 70 arkuszy pojawi się za miesiąc. Mapy te obejmują zachodnie tereny II RP, wcielone do III Rzeszy, a zatem w wielu wypadkach nazwy arkuszy map i miejscowości na mapach są to albo zniekształcone nazwy polskie, albo nazwy niemieckie. Wszystkie pozostałe elementy wewnątrz ramki mapy, czyli treść topograficzna, pochodzą z map polskich. Nie jest to sytuacja idealna, jednak musimy liczyć się z tym, że być może nigdy nie uda nam się znaleźć polskich oryginałów.
Dodaliśmy rowniez dwa arkusze innych map, w skali 1:100 000, wersje 400 dpi (P40 S37 BRZESC nad BUGIEM), oraz mape w skali 1:25 000, P51 S32 A KRYNICA (wydanie turystyczne), obie mapy od pana Wojciecha Gancarczyka.
W przygotowaniu mamy jeszcze sporo innych map i materiałów, postaramy się zaczac je udostępnić w najbliższym czasie (1 - 2 tygodnie).
1. W ubiegłym miesiącu użytkownicy naszej strony przekroczyli limit transferu o ponad 100GB, co spowodowało automatyczną opłatę karną (ponad $250) ze strony firmy utrzymujacej strone. Po naszej interwencji “kara” została anulowana, ale był to tylko jednorazowy gest dobrej woli ze strony firmy. Nie jest to wyrzut wobec Was, bo to my dodajemy nowe skany a jednocześnie serwis staje się coraz bardziej popularny, co zwiększa poziom transferu. Piszemy o tym tylko dla przypomnienia - limity transferu sa wysokie, ale nie nieskonczone. Chcielibyśmy zatem prosić, szczególnie nowych użytkowników, o odrobinę odpowiedzialności: jeśli ktoś właśnie odkrył naszą stronę i chciałby pobrać wszystkie mapy, prosimy zrobić to tylko raz i – jeśli to możliwe – przekazywać całą kolekcję innym na płytkach DVD.
Niestety, jeśli pod koniec miesiąca transfer będzie zbliżał się niebezpiecznie do naszych górnych limitów, będziemy niestety musieli zablokować na ten okres dostęp do plików, bo nie stać nas na płacenie tak wysokich kar.
2. Dla formalności (bo mapy dostępne są już od jakiegoś czasu) - otworzyliśmy dział z mapami WIG w skali 1:500 tys., w wydaniu powojennym.
3. Bardzo powoli, ale posuwa się jednak do przodu spisywanie znanych arkuszy map WIG w skali 1:25 000. Jak Wam być może wiadomo, na całkowitą liczbę ok. 4 tys. arkuszy, jakie planowano wydać w celu pokrycia całej II RP, do 1939 roku wydano ok 1300 – 1500 map, z których większość znana jest tylko z niemieckich wydań z II wojny światowej. Oczywiście spis powstaje również, jeśli nie przede wszystkim po to, aby te mapy przeskanować.
1. Otrzymaliśmy skan arkusza P43 S28 SZCZERCOW, bez marginesow, ale w dobrej jakosci. Do "kompletu" II RP brakuje tylko P50 S37 Rudki i P49 S26 Opava (ten arkusz został już przeskanowany, będzie dostępny w marcu), chwilowo mamy wersje z r 1921, kopia mapy niemieckiej.
2. Powstał dział map WIG w skali 1:500 000. Ponieważ nie mamy dostępu do wersji przedwojennych, prezentowane arkusze to mapy WIG Sztabu Generalnego z lat 1946 – 1948.
3. Dodaliśmy nowe plany miast i inne mapy, będzie ich więcej.
4. Koledzy na stronie http://igrek.amzp.pl udoskonalają indeksy i opisy map.
Dodalismy kilkanascie nowych map WIG w skali 1:100 000. Bardzo dziekujemy szczegolnie za pliki z Litwy. Inne nowe mapy to wczesniejsze wydania WIG, przedruki map zaborczych.
Panie Marku jestem w posiadaniu pewnej ilości staruch map i starych atlasów. Może by się do czegoś przydały. Kontakt do mnie ma Pan na moim Profilu (e-mail). Pozdrawiam.
A. Janta
Ta mapa sprawia problem po wpisaniu w wyszukiwarkę miejscowości z tego obszaru. Zentr-Polen Leslau - Krasnik (1:300 000 Ubersichtskarte von Mitteleuropa+rozsz erzenie - WW2
Arkusz mógł nie powstać do 39r. (np. Wiedeń i Przemyśl kończono w 39 r. w pośpiechu z 1 mln.). Niemiecke skorowidze z 1940 i 41 r. również na to wskazują.
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam.
Poniższy link do planu Pruszkowa z 1967 działa, ale plik wygląda jakby nie został w całości przesłany. Czy można go ponownie uploadować? Z góry dzięki. http://maps.mapywi g.org/m/City_plans /Central_Europe/PL AN_MIASTA_PRUSZKOW A_1967.jpg