21.09.2020 -- 17:43:41
Nawigacja
Informacje ogolne
O projekcie
Prawa autorskie
Autorzy i kontakt
Skorowidze aktywne WIG
Skorowidz WIG 1:25 000
Skorowidz WIG 1:100 000
Skorowidz WIG 1:300 000
Mapy WIG
1:5000 - 1:10 000
1:25 000
1:100 000
1:500 000
1:300 000
1:750 000
Inne mapy WIG
Oryginalne skorowidze WIG
Inne mapy
Wstep
Mapy alianckie
Mapy austro-wegierskie
Mapy niemieckie do 1919 r.
Mapy niemieckie 1919 - 1945
Mapy rosyjskie i radzieckie
Plany miast
Varia
Literatura
Linki
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5,137
Najnowszy użytkownik: Mirek Dziwulski
Co-operation:

Tomek Pluciński
Mapy Pomorza Gd.
Dawne mapy Litwy, Lotwy i Estonii
Archiwum Map Zachodniej Polski
Poszukiwanie Skarbów
FTP Superstefana z PS
Katalog Tygrysów
zecernia - o wojsku i mapach
12 sierpnia 2019 r. - aktualizacja
1 Udostępniliśmy kilkadziesiąt małoskalowych map (XVI - XIX w.), ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu. Umieszczenie ich wśród map „polskich” jest nieco kontrowersyjne, bo przynajmniej od XIX wieku można już jednoznacznie zakwalifikować mapy jako niemieckie, rosyjskie, czy francuskie. Jednak rozrzucenie map ziem polskich w kilku zbiorach znacznie utrudniłoby ich znalezienie i porównanie. Jak widać, ścisły podział wg. kraju pochodzenia ma swoje minusy.
nb. przynajmniej niektóre z nowych map są również dostępne w cyfrowej bibliotece polona.pl, czasem w lepszym a czasem w gorszym stanie.

Oprócz pojedynczych map małoskalowych, pojawiło się, również ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, kilka serii starszych map:
15 lipca 2019 r. - aktualizacja
Po krótkiej, 7-miesięcznej przerwie, kolejna aktualizacja:
- ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA, ok. 800 arkuszy niemieckiej mapy Rosji Zachodniej w skali 1:25 tys. z okresu I wojny światowej. Większość nowych arkuszy pokrywa środkową Polskę. Nie należy spodziewać się, że luki zostaną uzupełnione szybko, niestety biblioteki w Niemczech, jak Staatsbibliothek zu Berlin czy Herder-Institut nie udostępniają swoich zbiorów do skanowania i umieszczania w internecie. Będziemy starać się o dostęp w innych źródłach.
- ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, ok. 50 arkuszy Topograficznej Karty Królestwa Polskiego (tzw. Mapa Kwatermistrzostwa). Wydanie prawdopodobnie z poł. lat 60. XIX wieku.

27 grudnia 2018 r. - aktualizacja
Uzupełniliśmy luki w zbiorach:
- ok. 50 arkuszy niemieckich map Rosji w skali 1:25 000 (z okresu I wojny światowej), głównie z "Gruppe Krzemieniec" - ze zbiorów Biblioteki Kongresu. Postaramy się przeskanować większą ilość arkuszy tej serii (Gruppe Warschau) wiosną przyszłego roku.
- Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, kilkanaście arkuszy niemieckiej mapy Uebersichtskarte von Mitteleuropa, w wersji drogowej (Strassenkarte) i glebowej (Bodenarten), oraz komplet (39 arkuszy) niemieckiej mapy "Gemeindegrenzkarte des ehemaligen polnischen Staates" (Mapa granic gmin byłego państwa polskiego" z 1939 roku). Jest to kopia Mapy Administracyjnej II RP wydanej przez GUS w 1937 roku, jednak jako podkład posłużyły niemieckie (nieco przestarzałe) arkusze mapy Uebersichtskarte von Mitteleuropa, a nie mapy WIG w skali 1:300 000. Pozostawion jednak, jako główną, numerację arkuszy w podziale na wigowskie trzysetki.
[ze zbiorów własnych]
- kilkanaście małoskalowych map niemieckich z 1941 r. dotyczących ZSRR (Barbarossa, 1941 r.). Uwaga, niektóre pliki do 80 Mb!
- trzy brytyjskie mapy z Bliskiego Wschodu / Zatoki Perskiej, w tym, dość egzotyczny projekt linii kolejowej Haifa - Bagdad
- kilka arkuszy amerykańskiej drogowej mapy Włoch w skali 1:200 000 z 1943 roku
11 listopada 2018 r - aktualizacja
Ponieważ dotarliśmy do kresu (dysku na serwerze) kolejna, bardziej obszarna aktualizacja pojawi się dopiero za kilka tygodni. Jednak nie ma tego złego - zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, udało się zatem poprzesuwać materiały przygotowywane do udostępnienia: z zasobów Archiwum Państwowego w Poznaniu pochodzi kilkadziesiąt małoskalowych map Polski z XX wieku, oraz kilka powojennych map Polski wydanych w ostatnich latach działalności WIG. Starsze mapy Polski wymagają dokładniejszej identyfikacji, prawdopodobnie uda się udostępnić je do końca listopada.
8 października 2018 - aktualizacja
Dzięki życzliwości i pomocy Archiwum Państwowego w Poznaniu, przeskanowaliśmy ok. 130 arkuszy map typu Grossblatt / Einheitsblatt i ok. 250 planów miast ze zbiorów Archiwum. Plany dotyczą głównie miast Europy Wschodniej / Środkowej, Niemiec i krajów bałtyckich. Nieco planów z innych części Europy i świata, plan St. Petersburga i... Sosnowca. Wszystkie materiały skanowano w rozdzielczości 600 dpi, dlatego niektóre pliki osiągają do 100 Mb, a zatem nie uda się otworzyć ich w przeglądarce i należy pobrać je a następnie otworzyć dowolnym programem graficznym. Wielkość plików w Mb podana jest w każdej metryczce mapy, np. TUTAJ).
nb. kilkadziesiąt planów nie doczekało się (jeszcze) swoich "półek" na skorowidzach mapstera, zatem dostępne są tylko na listach wskazanych powyżej.
Udało się też opracować kolejne dwie broszury wojskowo-geograficzne (Mil-geo Einzelangaben für die Trupperführung zum Einheitsblatt...) ze zbiorów Biblioteki Kongresu. Tym razem dotyczą arkuszy Grossblattów nr 66 (Frankfurt n. Odrą - Kostrzyń - Gorzów Wielkopolski - Cielęcin) i nr 67 (Międzyrzecz - Międzychód). Zawartość broszur powinna ucieszyć szczególnie wielbicieli mostów, choć niektóre skany nie są zbyt dobrej jakości (grzbiety obu broszury zostały silnie zszyte podczas oprawiania).
Kolejna aktualizacja powinna pojawić się na przełomie października i listopada.
8 września 2018 - aktualizacja
Aktualizacja:
Wszystkie nowe materiały w rozdzielczości 600 dpi.
Kolejnej aktualizacji można spodziewać się na przełomie września i października.
17 sierpnia 2018 - aktualizacja
1 Ze zbiorów Biblioteki Kongresu dodaliśmy ok. 2250 arkuszy niemieckiej mapy 1:25 000 z okresu I wojny światowej z terenów środkowej i wschodniej Polski, oraz Kresów - Litwy, Białorusi i Ukrainy. Większość map przeskanowanych zostało w rozdzielczości 400 dpi, a przeskalowane kopie rosyjskich dwuwiorstówek (ze skali 1:84 000), w rozdzielczości 300 dpi. Kilka ciekawszych arkuszy przeskanowano w rozdzielczości 600 dpi, np ten.
Za kilka tygodni do zbioru dołączymy kilka (chwilowo niedostępnych) plików z "Gruppe Grodno", oraz co najmniej kilkanaście arkuszy z "Gruppe Kamieniec". Pozostałe mapy tego typu ze zbiorów amerykańskich, tj. ok. 300 - 500 arkuszy z terenów środkowej Polski (Gruppe Warschau) - być może uda się przeskanować w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Uzupełnienie pozostałych luk w pokrycie tymi mapami może być jednak trudne, ponieważ brakujące arkusze znajdują sie w kilku wiodących instytucjach krzewienia kultury w Europie, które bardzo niechętnie dzielą się swoimi zasobami.
Kolejna aktualizacja powinna pojawić się na początku września.
19 czerwca 2018 - aktualizacja
1 Dodaliśmy kilkadziesiąt planów miast, głównie ze zbiorów pana Ryszarda Hubisza, przede wszystkim z Europy Wschodniej.
Ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA ok. 50 zaległych map radzieckich z 1939 roku z terenu Kresów w skali 1:25 tys, a wśród nich było również 10 arkuszy map (przedruków) wykonanych przez WIG. Oprócz tego pojawiło się kilkadziesiąt map w innych kategoriach:
- małoskalowe mapy alianckie
- kilka małoskalowych map anglojęzycznych dot. Europy Wschodniej, z XVIII i XIX wieku
- małoskalowe mapy niemieckie
- niemieckie złożenia map WIG 1:100 tys i 1:25 tys, na arkuszach w skali 1:25 000

Oprócz tego, w dziale "literackim" pojawiły się trzy kolejne broszury H.Dv.g 40 (Mil-geo Einzelangaben für die Trupperführung zum Einheitsblatt...) w formacie pdf. UWAGA - duże pliki, ok. 100 - 150 Mb!).
Broszury dotyczą arkuszy Grossblatt Nr:
53 Königsberg (Nm) – Pyritz – Soldin (Chojna - Pyrzyce - Myślibórz)
54 Arnswalde - Schloppe - Friedeberg i.d. Neumark (Choszczno - Człopa - Strzelce Krajeńskie)
55 Schneidemühl (Piła)

Kolejna, dość duża aktualizacja planowana jest na koniec lipca, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, być może pojawi się później.
20 kwietnia 2018 - aktualizacja
1
Skany udostępnianych przez nas map wykorzystywane są dość często w publikacjach naukowych, w internecie, czy na planszach wystawowych. Czasem jednak zdarza się coś bardziej... nietypowego - oto wigówka eksponowana w gdyńskim Infoboxie (autorem jest pan Łukasz Kaczmarek z firmy Pracownia 63A).

Pojawiło się nieco nowości...
- ze zbiorów pana Ryszard Hubisza - bardzo duży, ciekawy plan Kijowa (tym razem niemiecki, z 1943 r.). Jest to tajna wersja „wydania specjalnego” planu, który mamy już w zbiorach. Różni się od niego dodatkową treścią (budynki, infrastruktura kolejowa).
- ze zbiorów Biblioteki Kongresu - ok. 500 arkuszy radzieckich map w skali 1:25 tys z lat 1939 - 1940. Są to przedruki, bez żadnych aktualizacji, carskich map, oryginalnie w skali 1:21 tys (półwiorstówki) i 1:42 tys. (jednowiorstówki), z przełomu XIX i XX wieku i tak należały traktować sytuację na tych mapach. Arkusze pokrywają nie tylko znaczną część Kresów, ale też Litwę, pogranicze z Prusami Wschodnimi, oraz skrawki współczesnej Polski które, po rozbiorze Polski w 1939 r., znalazły się w granicach Białoruskiej SRR. Nagłówki innych arkuszy informują, w zależności od daty druku, że jest to terytorium „Polski” lub, w 1940 roku, "Terytorium interesów gospodarczych Niemiec”. Kilka map pokazuje wręcz granicę przyjaźni: „Niemcy i Ukraińska SRR”. Aż się prosi, aby zacytować klasyka:
„Noc była czarna jak sumienie faszysty, jak zamiary polskiego pana, jak polityka angielskiego ministra. Lecz nie ma siły na świecie, która by powstrzymała żołnierzy niezwyciężonej Armii Czerwonej, idących dumnie i radośnie wyzwalać z burżuazyjnego jarzma swych braci: chłopów i robotników całego świata.”

Kolejna aktualizacja - w maju.
1 kwietnia 2018 - aktualizacja
1 W ramach świątecznego (nie)żartu, dziś kolejny zestaw map...
Trochę egzotyki z naszych własnych zbiorów, czyli niemieckie mapy w skali 1:200 000
- Turcji
- Kaukazu
- Kaukazu - wydania zbiorcze (uwaga, duże pliki!)
- Turkmenii

Ze zbiorów Biblioteki Kongresu ok. 20 map polityczno-administracyjnych ZSRR (Verwaltungskarten der UdSSR) z lat 1939 - 1943

Kolejna aktualizacja za ok. 2 - 3 tygodnie.
28 marca 2018 - aktualizacja
1 Dziś kolejne materiały ze zbiorów Biblioteki Kongresu.

1. Dość obszerne niemieckie broszury sygnowane jako "H.Dv.g 40" (Heeres-Druckvorschriften, geheim), o nazwie "Mil-geo Einzelangaben für die Trupperführung zum Einheitsblatt...". Zawierają one wojskowo-geograficzny opis terenu mapy zbiorczej w skali 1:100 000 (Einheitsblatt / Grossblatt) do dowodzenia jednostkami. Każdy opis zaopatrzony jest w zestaw 1 - 3 mapy, w tym, nieco wzbogacony o dodatkową treść, arkusz Einheitsblatt oraz mapy dodatkowe, zwykle na odwrocie (sieć gazowa, elektryczna, wodociągowa, gleby, itd, a czasem - dość uproszczone - plany miast lub ich okolic).
Udało się przeskanować kilkadziesiąt map tego typu oraz ok. 8 opisów. Większość przeskanowanych broszur dotyczy terenów zachodniej Polski. Ponieważ opracowanie skanów publikacji zajmuje dużo więcej czasu, niż opracowanie map, chwilowo udostępniamy wszystkie przeskanowane mapy (inne mapy w obrębie danego arkusza dołączone są do niego jako załączniki) - oraz - jako plik pdf o wielkości ok. 75 Mb - jeden, przykładowy opis wojskowo-geograficzny arkusza Einheitsblatt 30a, pod sygnaturą H.Dv.g 40/30a (Rastenburg - Lötzen - Arys, czyli Kętrzyn - Giżycko - Orzysz). W ciągu kolejnych kilku miesięcy udostępnimy, tak szybko jak czas pozwoli, pozostałe opisy, do arkuszy nr 53, 54, 55, 66, 67, 71, 78, 79, 142, 149 i 156. Opisy kilkunastu pozostałych, już dostępnych arkuszy, zostaną przeskanowane dopiero w przyszłym roku.

2. Również ze zbiorów Biblioteki Kongresu pochodzi kilkanaście planów miast, niestety większość z nich są to kopie światłokopii, zatem dość słabej jakości, ale - lepsze takie, niż żadne.

3. Jeden plan miasta Kijowa ze zbiorów pana Ryszarda Hubisza. Wprawdzie określany jako "plan schematyczny", w rzeczywistości jest to bardzo ładny i dość dokładny plan radzieckiego / sowieckiego Kijowa, w j. ukraińskim, z ok. 1935 roku.
15 marca 2018 - aktualizacja
15.03.2018_update W ramach (nieustannego) remanentu, dodaliśmy ok. 300 map pochodzących ze zbiorów kilku uczelni w Polsce, zbiorów Biblioteki Kongresu, oraz prywatnych. W przeważającej większości są to mapy średnio- i małoskalowe i / lub tematyczne, często obejmujace duże obszary i o znacznych rozmiarach. Dlatego, przy rozdzielczości 400 i 600 dpi pliki jpg często liczą od kilkudziesięciu do ponad 100 Mb. Dlatego przypominamy, aby zobaczyć duży plik nie należy otwierać go w przeglądarce internetowej, bo to się nie uda. Po kliknięciu prawym klawiszem myszki na link, należy wybrać opcję "zapisz jako...", która umożliwia pobranie pliku, zwykle do katalogu "moje dokumenty" lub "pulpit", a następnie otworzyć dowolnym programem graficznym (irfanview, photoshop, windows photo viewer, itd.)
Kolejna aktualizacja powinna pojawić się za ok. tydzień.
11 lutego 2018 - aktualizacja (mapy WIG 1:10 000)
Niewielka, ale ważna aktualizacja:
zestaw ok. 40 arkuszy map WIG w skali 1:10 000, roboczo określany jako "mapy topograficzne rejonu wileńskiego" z lat 1928 - 1932.

W przeskanowanym zestawie znajduje się komplet arkuszy z Biblioteki Kongresu USA (jedyny, do tej pory znany; być może drugi znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii), oraz powojenny skorowidz wykonany przez amerykański Army Map Service. Kilkanaście arkuszy w zestawie występuje w wersji tymczasowej, z lat 1928 - 1929 i / lub w wersji ostatecznej, wydanej w latach 1931 - 1932. Dodatkowo, jeden arkusz pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej, prawdopodobnie przypadkiem ocalony, ze zbiorów przechowywanych po II wojnie przez Zarząd IX Topogr. LWP, skąd trafił do rąk badacza historii WIG, Bogusława Krassowskiego, w latach 70. XX wieku, a następnie włączony został do zbiorów Biblioteki Narodowej.
11 lutego 2018 - aktualizacja map
1

Nieco spóźniona aktualizacja, oparta głównie o materiały z Biblioteki Kongresu USA:

Z zaległości (poważniejszych) zostało już tylko kilkaset map z Europy Płd (Bułgarii), oraz Kaukazu i Bliskiego Wschodu, które pojawią się za kilka tygodni. Potem powinniśmy wrócić do uzupełniania materiałów z naszej części Europy.

31 grudnia 2017 - aktualizacja (mapy)
1 Aktualizacja staro- i noworoczna:
Dzięki zgodzie biblioteki Bell State University w Indianie, uzupełniony został (o ok. 40 arkuszy) zbiór brytyjskich i amerykańskich planów miast Francji (głównie portów). W najbliższym czasie udostępnimy inne materiały z tej samej biblioteki, bardziej zbliżone geograficznie do naszych terenów.
Ze zbiorów własnych, oraz biblioteki zakładowej Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, kilkadziesiąt niemieckich map małoskalowych z terenu Europy i Azji Mniejszej. UWAGA! Ponieważ często oryginalne mapy to ogromne płachty, pliki jpg sięgają czasem ok. 100 Mb.
Również ze zbiorów własnych pochodzi ok. 40 wydań niemieckiej mapy w skali 1:500 tys z serii Vogels Karte von Mitteleuropa.

Kolejna aktualizacja w przyszłym roku (za kilka dni)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
You must login to post a message.

04.09.2020 02:49
Dzień dobry, skorowidz '25' austriackiej (west Russland)- błędy: XXVII-9 brak G,H [podstawione z ark.XXIII:Lechów, Łagów]; w ark.XXVIII nieobecny G - Lechów, można go tu przenieść. Dobry zbiór, szkoda, że z "dzurami". Pozdrawiam. Wink

17.07.2020 05:22
dziękuję, już poprawiłem.

16.07.2020 07:15
Dzięki za nowe mapy :-). Mała korekta w TUDR 1:200 000 - Marienwerder to Kwidzyn.

09.03.2020 06:14
Będę wdzięczny za wszelkie tropy. Pozdrawiam

09.03.2020 06:12
Witajcie.Czy ktoś ma pomysł jaka mapa posłużyła Ossowksiemu do wykonania podkładu tej: https://polona.pl.
..Y/69/#item


04.02.2020 20:31
Oczywiscie, plik juz wyslalem na serwer, faktycznie byl "niedoladowany".

03.02.2020 04:08
Poniższy link do planu Pruszkowa z 1967 działa, ale plik wygląda jakby nie został w całości przesłany. Czy można go ponownie uploadować? Z góry dzięki. http://maps.mapywi
g.org/m/City_plans
/Central_Europe/PL
AN_MIASTA_PRUSZKOW
A_1967.jpg

16.07.2019 03:32
piękna niespodzianka dzisiaj Smile Smile

09.05.2018 05:33
Szukam informacji o planach scalenia gruntow w czasie reformy rolnej 1925, najpierw o znakach umownych. Dziekuje.

03.04.2018 23:41
Nie byłem jeszcze w AP ale przy pierwszej okazji pobytu w Lesznie tam zajrzę. Teraz szukam wujka Smile

02.04.2018 23:03
w AP Leszno jest kilkanaście (ok. 15) archiwalnych planów miasta. Wystarczy "tylko" poprosić o wsparcie bogatego wujka z Kuwejtu i...

02.04.2018 09:36
Zgadza się - to jest podwójna niespodzianka :-) plan z lat 80-tych został dodany w lutym ale znalazłem go przy okazji aktualizacji z marca.

02.04.2018 04:47
wydaje mi się, że w zbiorach jest też plan Leszna z lat 80. XX wieku, wydany przez naszych (wtedy) braci-towarzyszy radzieckich...

31.03.2018 21:49
Duże dzięki za plany miast! Pytałem kiedyś o Leszno i piękna niespodzianka Smile

10.02.2018 19:20
nie można pobrać mapy O 16 Bauske (1:100 000 Karte des Westlichen Russlands /1892 - 1921/)

10.02.2018 16:10
Dzięki Wam za Wilno!!

05.01.2018 17:58
Dziękuję, już poprawione! Smile

04.01.2018 23:58
Niestety znalazłem kolejny błąd :/ http://maps.mapywi
g.org/m/City_plans
/ALLIED/GSGS_4234_
FRANCE/GSGS_4234_F
RANCE_CP_ST._NAZAI
RE_5K_Ed1_4-1943_A
MS1_BallUniv.jpg not found

04.01.2018 23:55
Gratki Smile

04.01.2018 17:13
były pewne... problemy. Ale się skończyły Smile