25.04.2014 -- 10:16:02
Nawigacja
Informacje ogolne
O projekcie
Prawa autorskie
Autorzy i kontakt
Skorowidze aktywne WIG
Skorowidz WIG 1:25 000
Skorowidz WIG 1:100 000
Skorowidz WIG 1:300 000
Mapy WIG
1:5000 - 1:10 000
1:25 000
1:100 000
1:500 000
1:300 000
1:750 000
Inne mapy WIG
Oryginalne skorowidze WIG
Inne mapy
Wstep
Mapy alianckie
Mapy austro-wegierskie
Mapy niemieckie do 1919 r.
Mapy niemieckie 1919 - 1945
Mapy rosyjskie i radzieckie
Plany miast
Varia
Literatura
Linki
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,774
Najnowszy użytkownik: Jolabilin
Co-operation:

Tomek Pluciński
Mapy Pomorza Gd.
Dawne mapy Litwy, Lotwy i Estonii
Archiwum Map Zachodniej Polski
Poszukiwanie Skarbów
FTP Superstefana z PS
Katalog Tygrysów
zecernia - o wojsku i mapach
Powitanie

Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939

Niekomercyjny projekt udostępnienia skanów map i materiałów geograficznych wydanych przez Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG) w latach 1919 - 1939.


medalion przed medalion tylne Dowód uznania dla naszej strony. Więcej tutaj.


19 kwietnia 2014 - aktualizacja literatury
Dodaliśmy ok. 30 zaległych pozycji z działu „literatura” W większości (z wyjątkiem publikacji drukowanych czcionką typu „fraktura”, tzw. „gotykiem”, można również wyszukiwać pożądany tekst. Postaramy się zastosować rozpoznawanie tekstu (OCR) również we wcześniej udostępnianych dokumentach.
10 marca 2014 - ciekawostka z Galicji
Tym razem – nic od nas. Ale dzięki informacji jednego z użytkowników, zachęcamy miłośników Galicji do odwiedzin na tej stronie – zdecydowanie godna polecenia!
23 lutego 2014 r - aktualizacja
Do zbiorów dołączyliśmy:
1.    Ok. 100 arkuszy niemieckich map Russland 1:100 000, z II wojny światowej. Arkusze pojedyncze, podwójne i poczwórne. Niestety niektóre arkusze, ze względu na wielkość, nie zostały przeskanowane poprawnie (pliki zawierające „err”) – zostaną przeskanowane ponownie. Nb, arkusz "Shisdra" (Шиздра), tzw. Befestigungskarte, z terytorium Białorusi zawiera dodruki fortyfikacji.
2.    Ok. 100 arkuszy niemieckich przeróbek z I wojny światowej 3-wiorstowych map rosyjskich.
3.    Kilkanaście arkuszy rosyjskich przeróbek austriackich map w skali 1:75 tyś z Galicji z I wojny światowej. Arkusz Tarnopol jest ciekawy, ze względu na uaktualnienia z 1916 roku, dodrukowane w kolorze czerwonym
4.    Kilka ciekawych map WIG (niestety w niskiej i bardzo niskiej rozdzielczości). Pliki ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej do pobrania TU, a z biblioteki PAN – TU.
5.    Ok. 10 kopii i przeróbek rosyjskiej 3-wiorstówki wykonanych przez WIG we wczesnych latach 20. XX wieku
6.    Dwa arkusze oryginalne 3-wiorstówki
7.    Na bieżąco dodajemy pojedyncze mapy i plany miast z różnych źródeł – wszystkie pliki dodane w ciągu ostatnich 30 dni oznaczone są jako „nowe” (New) Mapy takie dodaliśmy w następujących kategoriach:
- Mapy topograficzne i turystyczne polskie
- Mapy ogólne, średnio- i małoskalowe
- przewodniki polskie
- plany miast Polski
Nb. po uzyskaniu skanów map lub planów w lepszej jakości i rozdzielczości (np. ze zbiorów innych bibliotek cyfrowych, lub przeskanowane przez nas), wymieni(a)my słabsze skany na lepsze.

Następna aktualizacja powinna zawierać obiecane wcześniej pozycje z działu „literatury”.
31 grudnia 2013 r - aktualizacja Mapstera

Ostatnia aktualizacja w 2013 roku: kilkadziesiąt map i planów „różnych” w Mapsterze. Ponieważ pliki należą do różnych kategorii, linki zebrane zostały na jednej stronie. Miłego przeglądania w nowym roku!

24 grudnia 2013 r - świąteczne aktualizacje
Święta! Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować osobom, które w ciągu ostatnich kilku tygodni bardzo ciężko pracowały przy skanowaniu wielu map, które udostępnimy od przyszłego roku, a wszystkim użytkownikom życzyć spokojnych Świąt.

W międzyczasie – pierwsza, większa aktualizacja zaległej „literatury”, której opracowanie zajęło dużo więcej czasu, niż planowaliśmy. Ze względu na wysoką jakość i rozdzielczość skanowania (400 – 600 dpi) pliki pdf są duże, tj. od kilkunastu, do 250 MB. Są to książki i broszury, głównie w języku polskim i niemieckim, mniej lub bardziej związane z tematem naszej strony. Najważniejsze to:
- Nowe części instrukcji WIG dotyczących tworzenia i aktualizacji map, (w tym jedna z ostatnich publikacji WIG tego typu z lipca 1939 r).
- Józef Kreutziger „Kartografja…” z 1928 r. Jeden z ważniejszych podręczników dot. kartografii w 20-leciu międzywojennym.
- Plany przeglądowe miast polskich z 1929 r. Bardzo ciekawa publikacja udostępniona dzięki uprzejmości pana Ryszarda Hubisza: 99 planów (niestety bez nazw ulic) miast i miasteczek w Polsce przedwojennej (również na Kresach).
- „Przyczynki do bibliografii kartograficznej ziem polskich”, 1920 r. – kwarenda materiałów kartograficznych wykonana w Kriegsarchiv „we Wiedniu”. Aż się prosi, aby po prawie 100 latach, ktoś wybrał się na wycieczkę do Wiednia w celu aktualizacji stanu tych zbiorów.
„Atlas Lotnisk Polskich z 1933 roku”. Wersja niepełna (bez dodatkowych załączników)
„Wiadomości Służby Geograficznej”, nr 1 z 1948 roku. Kluczowy w nim jest spis wszystkich artykułów w przedwojennych wydaniach WSG, co znacznie ułatwia poszukiwanie informacji źródłowych.
„Atlas Słowiańszczyzny Zachodniej”, tzn. „Atlas Kozierowskiego”. Przeskanowaliśmy, za zgodą archiwum kartograficznego Wydziału Geologii i Geografii UAM w Poznaniu, wszystkie trzy, wydane przed wojną, części atlasu: Zeszyt I, Zeszyt IIA i Zeszyt IIB.

Z materiałów niemieckich, najciekawszy jest chyba, dość znany, przynajmniej z nazwy „Opis wojskowo-geograficzny Polski”, przygotowany w związku ze zbliżającą się inwazją na Polskę w 1939 roku. Uwaga – tekst pisany jest alfabetem „gotyckim”!
- Opis wojskowo-geograficzny „Kraju Sudeckiego” (Sudeteland), przygotowany przed planowanym zajęciem Sudetów i inwazją na Czechosłowację w 1938 roku.
- plany przejazdowe miast białoruskich i miast ukraińskich z 1941 roku. Zeszyty formatu A5, do zestawu „Informacji wojskowo-geograficzne na temat europejskiej części Rosji”. Wprawdzie na planach nie ma nazw ulic, cos sprawia, że są mało użyteczne… cóż, lepsze takie, niż żadne.
- „Wycieczki po okolicach Warszawy” – krótki przewodnik z 1942 roku z opisem tras pieszych wycieczek po okolicznych lasach i bezdrożach, zaopatrzony w stosowną (ładną) mapkę. Samą mapę, w rozdzielczości 600 dpi, udostępnimy oddzielnie.

Dodatkowo uaktualnienie Mapstera:
Około 20 arkuszy niemieckich map 1:50 tyś „Russland” z terytorium Ukrainy, z 1943 i 1944 roku (arkusze datowane w Mapsterze na 24.12.2014).
Kilka amerykańskich map w skali 1:50 tyś. z Pomorza i Wielkopolski, datowanych na początek lat 60., arkusze: Pyzdry, Żerków, Żnin, Trzemeszno, Bydgoszcz (West), Nakło i Lauenburg (Lębork). Mapy w większości oparte na przedwojennych mapach polskich (WIG) i mapach niemieckich w skali 1:25 tys., częściowo uaktualnione na podstawie niemieckich zdjęć lotniczych z II wojny światowej.

Około 10 stycznia nastąpi aktualizacja (mniejsza) literatury, a w przeciągu kolejnych dni i tygodni udostępniać będziemy kolejne mapy i plany miast.


2.12.2013 - aktualizacja Mapstera
Ze zbiorów biblioteki paryskiego L'Université Paris 8 dodaliśmy do Mapstera ok 110 arkuszy niemieckich wydań mapy 1:500 000 z całej Europy (i trochę dalej).
Pojawiło się kilka planów miast z Pomorza (Świnoujście, Kołobrzeg, Słupsk) i kilka planów z przewodnika po Generalnym Gubernatorstwie (Baedekers Generalgouvernement) z 1943 roku: Warszawa, Kraków, Radom i Lwów. Sam przewodnik udostępnimy za kilka dni.
Kilka arkuszy Grossblattow: Nr 3 (pogranicze dunsko-niemieckie), nr 4 (Labiau, Prusy Wschodnie) i 363a - Kołki nad Stwigą. Gdzie są, a raczej były te Kołki? Wzmianki, w kontekście współczesnych wycieczek kajakowych (ciekawe opisy!) znaleźć można tu (dłuższy) i tu (krótszy).
27.11.2013 - aktualizacja map radzieckich i rosyjskich
C
Dodaliśmy kilkadziesiąt map rosyjskich i radzieckich:
- 3 x mapa w skali 1:42 000 (jednowiorstówka) z Kresów (obecnie – Ukraina)
- 17 map w skali 1:50 tys., z lat 1942 – 1944, kilka arkuszy z częstochowskiego i łódzkiego, oraz z pogranicza Mazowsza i Prus
- Kilka zaległych arkuszy dwuwiorstówki (1:84 000) ze zbiorów Uniwersytetu Warszawskiego
- Jedna setka (Brno)
- Dwa arkusze trójwiorstówki z Kresów – bardzo ładne, starsze wydania z drugiej połowy XIX wieku, przeskanowane w 600 dpi
- Dwie dwusetki – inne wydania arkuszy, które już mamy (Ostrołęka i Johannisburg)
- Kilka pięćsetek i milionówek.
- Jedna, bardzo ładna mapa topograficzna (Nowe Selo), z archiwum WIG, pokazuje okolice Petersburga, prawdopodobnie w XIX wieku. Obecnie to część metropolii, a swego czasu… słynna miejscowość letniskowa i nie tylko. Trochę informacji na ten temat w Wikipedii (w j. angielskim). A niemieckie zdjęcie lotnicze z II wojny światowej - na stronie wwwii-photos-maps.com

Dodaliśmy również trzy plany miast:
Silva: Stadtplan Berlin, prawdopodobnie z 1941 – 1944 roku
Glogau (Głogów), plan bez daty, skala 1:10 000.
Bahnhof Ratomka – niemiecki szkic topograficzny z czasów pierwszej wojny światowej w skali 1:5 000. Gdzie jest Ratomka? Kilkanaście km na płn-wschód od Minska, na Białorusi.

Kolejna aktualizacja (literatura) za kilka dni.
25.11.2013 - aktualizacja map WIG
1
Zostały poprawione wszystkie połamane linki na podstronie z nieregularnymi mapami WIG. Przy okazji udało się dodać 5 nowych map WIG. Dodaliśmy też 27 regularnych arkuszy map WIG w skali 1:100 tys, daty na spisie map w mapsterze: 23 i 25 listopada 2013 roku:
Łowicz, Warszawa Południe, Tymbark-Rabka, Tiegenort, Osieki, Malbork, Elbląg, Sztum, Grajewo, Callies, Nibork, Łeba, Swarzewo, Ujście (Ustka), Lębork, Wejherowo, Puck, Braniewo, Słupsk, Lupowo, Szarkowszczyzna, Miadzioł, Dokszyce, Wołma, Krzywicze i Kamieniec-Podolski (x 2).
Są to starsze wydania, z lat 20. XX wieku, zazwyczaj przedruki lub przeróbki map zaborczych. Niektóre z nich zawierają jednak bardzo ciekawe elementy, nie występujące już na nowszych mapach (np. zaścianki). Szczególnie ciekawe są dwa arkusze „Kamieniec-Podolski” pokazujący, w jaki sposób, z oryginalnych map rosyjskich, WIG tworzył swoje pierwsze wydania. Ładny jest również trójkolorowy arkusz Łowicz z 1924 roku.
Kolejna aktualizacja - mniej więcej za tydzień.
20.11.2013 - aktualizacja
1
Kilkadziesiąt nowych map w różnych skalach:

* 23 arkusze przedwojennej, wojennej (niemieckiej) i powojennej (WZK) mapy w cięciu WIG 1:25 000. Kilka z nich to przedruki powojenne wydań niemieckich, stąd niemieckie nazewnictwo:
Odolanów, Jędrzejów, Krotoszyn, Kłobuck, Koniecpol, Bieruń Stary, Lubstów, Grodziec koło Konina, Wąsosz, Szwelice, Satory, Srebrna, Płońsk, Ober Opinoberg, Neustadt, Gonsozin, Sochotsin, Marzenin, Bełchatów, Dsersonsa.
Wersje niemieckie to: Mlozk, Lubranitz, Kowal i Wyszków (ten ostatni już mamy, teraz lepszy skan).

* 16 arkuszy Messtischblatt (Topographische Karte), skala 1:25 tys., głównie z pogranicza polsko-czeskiego:
Hultchin, Olsztyn (nie Allenstein! ;), Bludowitz, Heerwagen, Libau (x 2), Ujsoly, Golleschau, Reichwaldau, Freistadt (Olsa), Gross-Sopotnia, Bielany, Brenna, Czarnocin, Koenigsberg

* Około 45 arkuszy niemieckiej mapy 1:300 000 (Ubersichtkarte von Mitteleuropa). Wydania z lat 1900 – 1944, z całej Europy (od Francji po Finlandię)

* 12 arkuszy niemieckiej „milionówki” z lat 1939 – 1944, z których jedynie trzy dotyczą terenów Polski: Krakau, Wilna i Lemberg

Więcej map – za kilka dni.
18 ppaździernika 2013 r - Seminarium we Lwowie
1
7 i 8 listopada (czyli za trzy tygodnie) odbędzie się we Lwowie seminarium pt. „Cyfrowe i wizualne: Nowe podejścia do badań historii miast Europy Środkowo-Wschodniej”. 
Szczegóły i program seminarium w dokumencie pdf.
Spotkania odbywać się będą w języku angielskim i ukraińskim, ale można przypuszczać, że uda się porozumieć również po polsku.
Udział bezpłatny – należy jednak zgłosić chęć udziału e-mailowo na adres wskazany w pdf – do 20 października
17 sierpnia 2013 roku - aktualizacja Mapstera
Tym razem nieco większa aktualizacja w Mapsterze:
1.    ok. 330 arkuszy rosyjskiej mapy 1:84 000 (tzw. dwuwiorstówka), z czego ok. 200 ze zbiorów zakładowych Katedry Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, a pozostałe 120 z Biblioteki Kongresu USA. Większość map datowana jest na 1914 – 1917, kilkadziesiąt z nich to przedruki z lat 20. XX wieku, kilka z pieczątkami Archiwum Map WIG. Być może uda się uzupełnić kilka arkuszy jesienią, ale kolejna, duża aktualizacja tych map przewidywana jest dopiero za mniej więcej rok.
2.    Ok. 20 arkuszy rosyjskiej (i radzieckiej) mapy w skali 1:42 000 (jednowiorstówka), głównie z terenu Białorusi. Kilka arkuszy niekompletnych, zostaną uzupełnione jesienią. Dodatkowo, za kilka dni, dodamy kilka arkuszy zbiorczych w tej samej skali, wydania z I wojny światowej.
3.    Dzięki pomocy pana Jean-Luc Arnauda francuskiego CNRS, uzyskaliśmy zgodę Université Paris 8 na udostępnienie ok. 290 arkuszy niemieckiej mapy 1:300 000 (Osteuropa) w rozdzielczości 300 dpi. Są to przede wszystkim trudno dostępne, pierwsze wydania (1942 i 1943 rok) arkuszy sięgających daleko na wschód poza Moskwę. Oprócz tego, ze zbiorów prywatnych, od kolegów z Czech, dodaliśmy ok. 50 innych arkuszy tego samego typu (rozdz. 400 dpi). Wśród nich są bardzo ciekawe wydania „wojskowo-geograficzne” (Mil-Geo) z dodrukami i rozbudowanym opisem po obu stronach mapy. Trzy arkusze dotyczą Polesia („obszar Prypeci”), kilka innych pochodzi z dużego zestawu map wojskowo-geograficznych, pt „Przejezdność Karpat”, a pojedynczy arkusz to T50 Tarnopol, na odwrocie którego umieszczono plany Czortkowa i Tarnopola (plany dostępne są również oddzielnie). Wśród map 1:300 000 trafiło się kilka bardzo późnych wydań (styczeń – kwiecień 1945r.), np. arkusz Breslau, Berlin, oraz nieregularny arkusz „Strassenkarte” oznaczony jako „Tajne”, datowany na 30 kwietnia 1945 roku. Pokazuje on fragment rejonu, którym wycofywały się ze Śląska oddziały niemieckie (na płd-zachód od miast Ústí nad Labem). Wszystkie mapy dostępne są w Mapsterze (uwaga, BARDZO duży skorowidz!)
4.    Ok. 45 różnych wydań niemieckiej mapy 1:500 000 z okresu II wojny światowej, głównie z terenów ZSRR, Europy środkowej i Południowej, rozdz. 400 dpi.
23 lipca 2013 roku - aktualizacje
Umknęła nam ważna wiadomość: 12 czerwca tego roku odbyła się obrona pracy doktorskiej płk Roberta Władysława Bauera pt „Metoda transformacji współrzędnych punktów niejednorodnej sieci triangulacyjnej na układ współrzędnych jednorodnych”, dzięki czemu możliwa będzie, między innymi, bezbłędna kalibracja, map do celów nawigacji, w tym map WIG. Gratulujemy!

Aktualizacje Mapstera:
Ponieważ jesteśmy trochę zajęci pracą, zmieniła się kolejność aktualizacji: obecna dotyczy niemieckich map Rosji Zachodniej (Karte des westlichen Russlands) w skali 1:100 tys. z czasów I wojny światowej. Dodaliśmy ok. 40 brakujących arkuszy: H18, K28, K37, L25, O14, O16 - O18, O35, P17, P19, P31, P32, P35 - P38, Q11, Q14 - Q16, Q36 - Q38, R36, R37, R40, S36, S38, S41, T35 - T37, T39 - T41, U35 - U38, U40 i U41. Część z nich to różne wydania, np. z 1914 i 1915 r, które jednak niczym się, prawdopodobnie, nie różnią. Większość pochodzi z biblioteki uniwersyteckiej w Berkeley i z Biblioteki Kongresu, a uzyskaliśmy je dzięki pomocy strony internetowej easteurotopo, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, bo niektóre arkusze są trudno dostępne. Pozostałe egzemplarze pochodzą ze zbiorów prywatnych zbieraczy w Niemczech.
Dodaliśmy również trzy niemieckie „Grossblatty” (1:100 tys.): nr 37, 67 i 317.
19 czerwca 2013 r - aktualizacja
Przegapiliśmy dość ważne uaktualnienie w Mapsterze, które nastąpiło już pod koniec maja: dzięki uprzejmości Instytutu Geografii i Geologii Uniwersytetu w Greifswaldzie, uzyskaliśmy zgodę na przeskanowanie i udostępnienie zbioru radzieckich map z Wołynia (106 arkuszy) w skali 1:25 tys., datowanych na 1939 r, stanowiących przeskalowanie rosyjskich (carskich) „półwiorstówek” w skali 1:21 000. Kolejne trzy arkusze uzyskaliśmy ze zbiorów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego (gdzie prawie 100 innych pokrywa się ze zbiorami w Greifswaldzie).
Wszystkie arkusze tej mapy przeskanowano w 400 dpi (w Mapsterze podaliśmy przez pomyłkę „600 dpi”, poprawimy to jak najszybciej).
Mapy te są uzupełnieniem (choć daleko nam jeszcze do kompletu), podobnego zestawu jaki wcześniej uzyskaliśmy z biblioteki uniwersyteckiej w Chicago. Nie przewidujemy jednak, że w tym roku uda się uzyskać dalsze arkusze tego typu.
Kolejna aktualizacja powinna nastąpić do końca tego tygodnia.
16 czerwca 2013 r - aktualizacja
Dodaliśmy do Mapstera kilkadziesiąt nowych map “różnych”:
1.    Kilkanaście fotomap z serii Bildplan, Bildskizze i Bildplanwerk, w tym jeden, niestety niekompletny, ale w rozdzielczości… 1200 dpi – południowa część Poznania.
2.    Kilka Messtischblattów („z rozpędu”, w 600 dpi): Lewin Brzeski, Ostatni Grosz, Breslau-Lissa, Popław, Kostrzyn i Lendzin. Te dwa ostatnie o tyle ciekawe, że wydanie arkusza Küstrin jest z serii “tajne” i pokazuje forty twierdzy, które “zniknęły” w wydaniach cywilnych. Na arkuszu Lendzin natomiast odnotowano przebieg projektowanego przedłużenia „Reichautobahn” na krótkim odcinku Gleiwitz – Krakau, oraz drogi o orientacji pł-płd w kierunku „planowego lotniska”.
3.    Kilkanaście niemieckich przeróbek map radzieckich w skali 1:50 tys. z terenu Ukrainy (1943 i 1944 rok).
4.    Dwie austriackie mapy 1:75 tys. (Steniatyn i Kamień Koszyrski) w 600 dpi. Jakość druku – kiepska – prawdopodobnie to wydania polowe – ale można na obu arkuszach wypatrzeć linie wojennych kolejek wąskotorowych, po których nie ma żadnego śladu nawet na wydaniach map WIG z wczesnych lat 20. XX wieku.
5.    Kilka arkuszy map WIG w skali 1:25 tys. (Raszyn, Warszawa Praga, Mokotów, Wola), które wprawdzie nie zapełniają pustych miejsc na skorowidzu, ale są ciekawymi wydaniami. Jeden z nich (Lubotyń Stary) to arkusz ewidencyjny – z ciekawą serią pieczątek i podpisów na odwrocie, arkusze Tarnawa i Kolbuszowa to arkusze korekcyjne (można porównać je z ostatecznym wydaniami tych map na Mapsterze), ciekawe jest też niemieckie wydanie arkusza Majdan pod Kolbuszową, prawdopodobnie z 1944 roku. Wykonane zostało na bazie materiałów WIG, a następnie naniesiono na nie uaktualnienia (obiekty wzniesione przez Niemców). Niektóre dodatki są dość oczywiste, podczas gdy inne – drobne.

Udało się również doprowadzić do (względnego) ładu podstronę z mapami niemieckimi z okresu międzywojennego. Teraz weźmiemy się za podobne porządki we wcześniejszych wydaniach map niemieckich do 1918 roku. Zmiany i uproszczenia były konieczne – uaktualnianie i dodawanie setek nowych skanów do rosnącej listy, zajmuje zbyt dużo czasu, który można przeznaczyć na uporządkowanie – i dodawanie nowych materiałów.
Następne mapy pojawią się najprawdopodobniej do końca tego tygodnia.
24.04.2013 - remanent
Ponieważ nowym mapom wydaje się nie mieć końca, robimy przegląd (mini-remanent) różnych map na podstronach po lewej. Z tego powodu pewna część plików, np. map niemieckich, może przez kolejnych kilka dni być niedostępna. Serdecznie przepraszamy za zakłócenia w odbiorze i prosimy nie regulować odbiorników!
W międzyczasie dodaliśmy do Mapstera 34 nowe mapy niemieckie w skali 1:800 000 (ten typ zastąpiono w połowie lat XX mapami 1:500 tys i 1 mln), oraz 13 nowych plików fotomap niemieckich w skali 1:25 tys. (Bildplan). To już prawie wszystkie arkusze tej mapy ze zbiorów Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu (pozostało jeszcze kilka, które dodamy w przyszłym tygodniu). Pozostałe arkusze, (lekko licząc, ok tysiąc pięćset), z innych źródeł, muszą poczekać, być może aż do przyszłego roku.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
You must login to post a message.

09.04.2014 04:02
Przepraszam za opoznienie, plik juz poprawiony.

07.04.2014 18:50
Niestety ten plik jeszcze jest nie poprawiony: http://www.mapywig
.org/m/Russian_and
_Soviet_maps/serie
s/126K/VTK_Ryad_XX
IV_List_6_Volynska
ya_gub.jpg

05.04.2014 04:41
Warto sprawdzić, jaka nazwa jest na mapie polskiej z polowy XIX (mapa Kwatermistrzostwa)

05.04.2014 04:39
ALE mozna powiedziec, ze byl to blad rosyjski (jesli nazwa wczesniejsza to Wnuczkowce), ktory nie zostal skorygowany przez Niemcow i Polakow po I wojnie swiatowej.

05.04.2014 04:38
skoro na mapie rosyjskiej jest zapis "Nuczkowcy", to nie jest bledem odczytanie jej i przepisanie na mapach pozniejszych (niemieckich i polskich) jako Nuczkowce, ALE

04.04.2014 18:36
Kolego marekz nazwa Wnuczkowce występuje w zapiskach przy mieście SZCZUCZYN jako osiedla,kolonie i przysiółki w 1761 r . i dlatego zapytałem się o przyczynę zmiany nazwy na Nuczkowce na mapach WIG .czyżby błą w odczytywaniu z map rosyjskich.A

30.03.2014 06:18
Mamy lukę w latach 30. XX wieku, ale na ros. 2-wiorstowce nazwa to "Nuczkowcy". Proszę spojrzeć tu: http://tinyurl.com
/q9ame83

29.03.2014 19:11
Proszę o wyjasnienie Skorowidz aktywne WIG ,WIG 100 P34 S39 Różanka poziom mapy cyrfa 162 pion mapy cyfra 154 jest nazwa miejscowości NUCZKOWCE według spisów z 1935 r. takiej miejscowości nie ma ale jest WNUCZKOWCE czyżby błąd w druku czy jaka

29.03.2014 00:59
Rozumiem, poprosze kolege, zeby ponownie pobral plik z biblioteki.

29.03.2014 00:19
tak, linki dzialaja, tylko ten jeden plik tez jest uszkodzony: http://www.mapywig
.org/m/Russian_and
_Soviet_maps/serie
s/126K/VTK_Ryad_XX
IV_List_6_Volynska
ya_gub.jpg

29.03.2014 00:01
@@hazelnut - nowe trojwiorstowki zostaly juz poprawione, powinny juz dzialac. nb, w kwietniu bedzie sporo nowych 126K.

28.03.2014 23:07
marekz Дякую Вам все працює.

28.03.2014 21:59
z plikiem ten samy bled: http://www.mapywig
.org/m/Russian_and
_Soviet_maps/serie
s/126K/VTK_Ryad_XX
IV_List_6_Volynska
ya_gub.jpg

28.03.2014 20:38
oleq: Я зв'язався мій друг, він буде усунути проблему.


28.03.2014 20:26
@hazelnut - bardzo dziekuje, juz dogralem pliki mozna go pobierac (to byl niedokonczony transfer).

28.03.2014 18:40
Доброго дня Вам,а коли файл можливо буде скачати: http://igrek.amzp.
pl/VTK_Ryad_XXIII_
List_7_Volynskaya_
gub.jpg Дякую.


28.03.2014 17:00
plik jest uszkodzony: http://www.mapywig
.org/m/Russian_and
_Soviet_maps/serie
s/075K_AVSTRO-VENG
RIYA/RYAD_9_LIST%E
2%80%99%E2%80%99_X
XXIII_BUCHACH%E2%8
0%99%E2%80%99%E2%8
0%99%E2%80%99_i_CH
ORTKUV%E2%80%99%E2
%80%99%E2%80%99%E2
%80%99_I.1916.jpg

14.03.2014 09:22
z drugiej strony - ten darowany koń nie jest taki zły. Mogło być gorzej, dozo gorzej.

14.03.2014 09:18
Gdzie można pobrać? Myślę, ze nigdzie nie można, i nie będzie można. To dość typowe - udostępnić - ale zachowując kontrole (lub złudzenie kontroli nad materiałem).

14.03.2014 06:18
Marek-- gdzie można pobrać oddzielny arkusz pod tym linkiem http://mapire.staa
tsarchiv.at/en/com
plete/?zoom