22.12.2014 -- 05:02:52
Nawigacja
Informacje ogolne
O projekcie
Prawa autorskie
Autorzy i kontakt
Skorowidze aktywne WIG
Skorowidz WIG 1:25 000
Skorowidz WIG 1:100 000
Skorowidz WIG 1:300 000
Mapy WIG
1:5000 - 1:10 000
1:25 000
1:100 000
1:500 000
1:300 000
1:750 000
Inne mapy WIG
Oryginalne skorowidze WIG
Inne mapy
Wstep
Mapy alianckie
Mapy austro-wegierskie
Mapy niemieckie do 1919 r.
Mapy niemieckie 1919 - 1945
Mapy rosyjskie i radzieckie
Plany miast
Varia
Literatura
Linki
Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,842
Najnowszy użytkownik: katarzynawolska
Co-operation:

Tomek Pluciński
Mapy Pomorza Gd.
Dawne mapy Litwy, Lotwy i Estonii
Archiwum Map Zachodniej Polski
Poszukiwanie Skarbów
FTP Superstefana z PS
Katalog Tygrysów
zecernia - o wojsku i mapach
Powitanie

Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939

Niekomercyjny projekt udostępnienia skanów map i materiałów geograficznych wydanych przez Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG) w latach 1919 - 1939.


medalion przed medalion tylne Dowód uznania dla naszej strony. Więcej tutaj.


28 listopada 2014 - aktualizacja Mapstera
1
Dodaliśmy ok. 240 arkuszy amerykańskiej mapy „Poland 1:25,000” z ok. 1956 roku, głównie z Mazowsza i Warmii (nowości zaznaczone są na liście map). Są to kopie niemieckiej  „Topograpische Karte” (Messtischblatt) z lat 1940 – 1944. Oryginały były mieszanką niemieckich aktualizacji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej, przedwojennych map polskich, oraz wcześniejszych map niemieckich z I wojny światowej,  a te, z kolei opierały się na mapach carskich, zwykle pół-, jedno- lub dwuwiorstówek. Dla przypomnienia, skorowidze  z lat 50. XX wieku, pokazujące zasięg mapy amerykanskiej na terenach Polski i Europy Środkowej: cz 1 i cz. 2.
Przy okazji przesunęliśmy do oddzielnego, wspólnego skorowidza, amerykańskie arkusze z serii AMS M851 Poland, M852 East Prussia i M841 Germany  w skali 1:25 tys. W związku z tym, w skorowidzu Messtischblattów, który dotychczas był mieszanką oryginalnych map niemieckich i amerykańskich przedruków, pojawiły się „białe plamy”, które postaramy się wypełnić już niedługo. Oczywiście wszystkie dostępne wersje map, zarówno niemieckie, jak i amerykańskie, dostępne są również z poziomu wyszukiwarki miejscowości w mapsterze.
20 listopada 2014 - aktualizacja Mapstera
1
Dzięki uprzejmości pana Ryszarda Hubisza udostępniliśmy kolejne kilkadziesiąt planów miast z Polski, a dzięki życzliwości Biblioteki Kongresu, trzy, bardzo rzadkie niemieckie plany z 1939 roku, przedstawiające Poznań, Wilno i Grodno. Są to ostatnie brakujące elementy z tzw. „Opisu wojskowo-geograficznego Polski” (Militärgeographische Beschreibung von Polen) - zestawu materiałów przygotowanych w lipcu 1939 roku i mających służyć wojskom niemieckich w zbliżającej się inwazji na Polskę.

Oprócz tego nadal trafiają do nas różne mapy, trudne do krótkiego podsumowania. Większość z nich to małoskalowe mapy alianckie z Bałkanów, basenu Morza Śródziemnego, Kaukazu i Bliskiego Wschodu, oraz małoskalowe mapy niemieckie, głównie (ale nie tylko) dotyczące Europy Wschodniej. Jest też kilka ciekawych niemieckich schematów i map kolejowych, oraz połączony arkusz węgierskich „milionówek” sięgających po południowe tereny II RP. Ciekawostką jest brytyjska mapa przeglądowa z 1951 r z manewrów wojskowych pod kryptonimem „Cassius” odbywających się na terenie Niemiec (mapa sięga terenów polskiego Pomorza Zachodniego), oraz brytyjska mapa przeglądowa z tego samego roku z zaznaczeniem radzieckich stanowisk obrony przeciwlotniczej i stacji radarowych w okolicach Leningradu.
Inne ciekawostki to dwa arkusze polskiej mapy topograficznej, wydanych przez Oddział Kartograficzny Naczelnego Dowództwa W.P.  opartej na wydaniach austriackich, prawdopodobnie z okresu polsko-ukraińskich walk o Lwów w 1919 roku, oraz ukraińska mapa małoskalowa (Mapa Fizyczna Ukrainy i ziem sąsiednich), wydana w 1939 r. we Lwowie.
Trafiliśmy również na dwa arkusze francuskiej mapy, a właściwie schematu z 1941 roku, pokazującego linię demarkacyjną oddzielającą okupowaną przez Niemców część Francji (północną) od części (południowej), zarządzanej przez marionetkowy rząd Vichy.

Z map nieco bardziej „egzotycznych”, przeskanowaliśmy 95 arkuszy zbiorczych i dwa pojedyncze niemieckiej kopii włoskich map w skali 1:100 tyś z 1943 i 1944 roku, oraz kilka późniejszych wydań tych map, z dodrukiem fortyfikacji (tzw. „Befestigungskarten”). W przyszłości dodamy co kilkadziesiąt włoskich oryginałów, oraz przedruków – tym razem brytyjskich i polskich. Ponieważ do map tych nie stworzyliśmy jeszcze skorowidzów, pod każdą z list arkuszy znajduje się link do oryginalnych, niemieckich skorowidzów, do wersji zbiorczej –  skorowidz nr 1 i skorowidz nr 2. A do wersji pojedynczej – tutaj. Niestety nie mamy skorowidzów wersji „fortyfikacyjnej”, ale mini-skorowidze znaleźć można na marginesach kilku arkuszy tych map.

Jakiś czas temu przeskanowaliśmy, dzięki uprzejmości Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu – komplet map powiatów Prus wschodnich z lat 30. XX wieku w skali 1:150 tyś, opartych na znanych mapach Reymanna. Ponieważ są to dość efektowne mapy, przeskanowaliśmy je ponownie – w wyższej rozdzielczości (600 dpi) i na lepszym skanerze, i do pobrania są już nowe wersje tych map, pod linkiem powyżej.

Na koniec drobiazg – ale bardzo oryginalny – polska pocztówka propagandowa z 1939 roku.
13 października 2014 - aktualizacja Mapstera
Dodaliśmy 72 arkusze mapy niemieckiej sieci kolejowej (Eisenbahnkarte Deutschlands) z lat 1937 – 1944. Mapy, a właściwie schematy, obejmują Niemcy, Austrię, częściowo również Polskę. Nie jest to zestaw kompletny  -  postaramy się pozyskać brakujące mapy. Ponieważ mapy te nie mają siatki, trudno jest stworzyć odpowiedni skorowidz, dlatego chwilowo mapy dostepne są jako lista.

Udostępniliśmy również 34 arkusze analogicznej, brytyjskiej mapy z 1944 / 1945 roku (German Railways) - są to kopie tej samej mapy niemieckiej. Wersja brytyjska obejmuje Niemcy Zachodnie (do Berlina) i Austrie.

Z zupełnie innego źródła (biblioteka cyfrowa PAN) pochodzi związana z powyższą serią ogólna mapa sieci kolejowej Niemiec (Eisenbahnkarte Deutschlands) w skali 1:1250 000.

Z Biblioteki Kongresu, za posrednictwem zaprzyjaznionej strony easteurotopo.org, otrzymalismy 12 arkuszy rosyjskiej mapy „Mapy Europejskiej Czesci Rosji i Kaukazu” w skali 1:680 tys, z ok. 1870 r.
30 września 2014 - aktualizacja Mapstera
1
Dodalismy ok. 150 planów miast, glównie z Polski i „okolic”, ale równiez z innych rejonów Europy (Balkany, Niemcy, itd.). Wydaje sie, ze jest to duza liczba, jednak wszystko zalezy od perspektywy: w samych Archiwach Panstwowych w Polsce znajduje sie obecnie ok. 6 – 7 tysiecy planów miast, nie liczac bibliotek uniwersyteckich i innych.

Jak zwykle nowe pliki oznaczone zostaly na listach:
Wśród nowości trochę ciekawostek: szczegółowe plany Gibraltaru, niemieckie plany kilkunastu miast brytyjskich, związanych z planowaną inwazją na Wyspy Brytyjskie (operacja Lew Morski), szczegółowe plany kilku miast na Pomorzu, oraz kopia (brzydka!) niemieckiego planu „Marienbad” (Mariańskie Łaźnie w Czechach), najprawdopodobniej wykorzystana przez amerykańskie jednostki wojskowe, które zapędziły się na te tereny w 1945 roku. Dodaliśmy również „plany strefowe” (zone plans) Hanoweru i Drezna, wykorzystywane podczas alianckich nalotów dywanowych na te miasta w 1944 i 1945 roku.

Oprócz planów, przybyło:
- ok. 20 – 30 arkuszy mapy WIG w skali 1:25 tyś, w wersji polskiej i niemieckiej. Rozdzielczość arkuszy i jakość, ze względu na zastosowaną kompresję, nie są najlepsze, ale muszą wystarczyć, dopóki nie uzyskamy dostępu do oryginałów gdzie indziej.
- 12 arkuszy w tej skali z przełomu lat 20. i 30. XX wieku z południa Polski (głównie Bieszczady). Są to przedruki WIG z wcześniejszych map austro-węgierskich.

10 września 2014 - aktualizacja Mapstera

Ze zbiorów Biblioteki Kongresu, za pośrednictwem kolegów ze strony easteurotopo.org, otrzymaliśmy ok. 140 arkuszy rosyjskiej trójwiorstówki (1:126 000), ok. 250 arkuszy jej niemieckiej kopii / przeróbki, oraz kilka arkuszy wydanych ok. 1920 – 1921 roku przez WIG (działający wtedy jeszcze pod nazwą Instytut Wojskowo-Geograficzny). Wszystkie warianty tej mapy (rosyjskie, niemieckie, polskie i austriackie) dostepne sa równiez przez skorowidze, oraz wyszukiwarkę nazw miejscowosci.

Dodaliśmy również ok. 55 arkuszy powojennej, amerykańskiej mapy z terenów Polski Zachodniej (1956 – 1984) w skali 1:50 tyś, jeden arkusz z terenów Prus Wschodnich (Obwód Kaliningradzki), kilkanaście arkuszy z terenów Czechosłowacji, oraz dwa z terenów Węgier. Niestety większość skanów ma wadę („przeskok” skanera z powodu niedoskonałej kalibracji). Wada ta widoczna jest, przy powiększeniu obrazu do 100%, wzdłuż jednej z ramek pokazujących treść mapy. Pliki takie oznaczone będą nazwą „… err.jpg”. Jeśli się uda, postaramy się kiedys ponownie przeskanować takie mapy, lub pozyskać skany z innych źródeł.

6 sierpnia 2014 - aktualizacja Mapstera
1
Dodalismy kilkadziesiat arkuszy rosyjskiej trójwiorstówki (1:126 000) - ze zbiorów biblioteki cyfrowej Uniwersytetu Jagiellonskiego i – jak zwykle – Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie. Jednoczesnie udalo sie stworzyc skorowidze w Mapsterze – zarówno rosyjskich oryginalów, jak i niemieckich przedruków. Przy okazji stworzylismy skorowidz znanej polskiej „Mapy Kwatermistrzostwa” w skali 1:126 000 z polowy XIX wieku (ze zbiorow "Polony", cyfrowej kolekcji Biblioteki Narodowej). Dzieki temu mapy te widoczne beda podczas wyszukiwania map pokazujacych dana miejscowosc w Mapsterze.
22 lipca 2014 r. - aktualizacja Mapstera
1 Dodalismy kilkadziesiat arkuszy trójwiorstówki, i zarówno rosyjskie oryginaly, jak i niemieckie przedruki, dostepne sa na skorowidzach.
29 czerwca 2014 r - aktualizacja Mapstera
Dodaliśmy kilkadziesiąt arkuszy austro-węgierskiej mapy operacyjnej (Operationskarte) w skali 1:400 tys. Arkusze w rozdzielczości 300 dpi pochodzą ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej PAN, a w rozdzielczości 400 dpi ze zbiorów prywatnych oraz z Biblioteki Kongresu USA.
Pojawiło się też kilka ciekawych planów miast (Koszalin, Białogard, Kostrzyn, Sopot i Kłajpeda). Więcej planów miast – po wakacjach.
16 -29 czerwca 2014 r. - brak dostępu do skorowidzów Mapstera
Przepraszamy za chwilowe kłopoty z dostępem do skorowidzów Mapstera. Najprawdopodobniej do jutra problem zostanie rozwiązany. W międzyczasie wszystkie pliki dostępne są w Mapsterze poprzez wybranie odpowiedniej kategorii map.
21 maja 2014 roku – rozwiązanie problemu (skorowidze Mapstera) okazało się bardziej czasochłonne i przeciągnie się do przyszłego tygodnia.
29 maja 2014 r - Problem został usunięty i nie powinien się powtórzyć. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.
25 maja 2014 r. - aktualizacja
Ze skorowidza map WIG w skali 1:25 tys. wydzieliliśmy wydania starsze, z lat 20. XX wieku, wykonane w cięciu map zaborczych. Znaleźć je można na oddzielnym skorowidzu. Przy okazji dodaliśmy 6 nowych skanów wydania starszego, i 14 w cięciu „normalnym”, z lat 30. Wszystkie nowe skany są w rozdzielczości 600 dpi. Kilkadziesiąt nowych skanów map (w rozdzielczości 400 dpi), z terenów byłego zaboru austriackiego postaramy się dodać do końca czerwca.
Ze zbiorów Katedry Geologii i Geografii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu otrzymaliśmy 28 arkuszy niemieckiej mapy glebowej w skali 1:25 tyś z lat 1940 – 1943, z terenów poznańskiego. Podkład pochodzi z polskich map (WIG) w tej samej skali, map niemieckich (Messtischblatt), oraz gdzieniegdzie rosyjskich dwuwiorstówek. Być może większą liczbę arkuszy tego typu uda się udostępnić jesienią tego roku.
Uaktualniliśmy również podstronę ze skorowidzami map WIG.
Firma Panavue, od wielu lat tworząca oprogramowanie do składania fotografii (i map), kończy we wrześniu tego roku działalność i do tego czasu udostępnia wszystkie wersje swojego oprogramowania do pobrania bezpłatnie. Na stronie (po prawej) znajduje się link do najbardziej rozbudowanej wersji (enterprise). Instalacja przebiega szybko, nie ma potrzeby podawania swoich danych, rejestracji, itd. Wprawdzie program dostępny jest tylko w wersji angielskiej i francuskiej, interfejs jest nieco archaiczny, a samo „sklejanie” nie zawsze daje idealne efekty, jednak to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy program tego typu na rynku, no i – za darmo.
27 kwietnia 2014 r. - aktualizacja (Mapster)
Dzięki uprzejmości Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie uzyskaliśmy 280 arkuszy rosyjskiej dwuwiorstówki (1:84 000), głównie z Kresów, terytorium Litwy, Białorusi, Ukrainy. Wszystkie arkusze w rozdzielczości 600 dpi, zdecydowana większość to wydania z lat 1922 – 1934. Kilkanaście map w dwóch wydaniach (widoczne uaktualnienia w terenie). Wszystkie nowości zaznaczono na liście map kolorem zielonym.
19 kwietnia 2014 - aktualizacja literatury
Dodaliśmy ok. 30 zaległych pozycji z działu „literatura” W większości (z wyjątkiem publikacji drukowanych czcionką typu „fraktura”, tzw. „gotykiem”, można również wyszukiwać pożądany tekst. Postaramy się zastosować rozpoznawanie tekstu (OCR) również we wcześniej udostępnianych dokumentach.
10 marca 2014 - ciekawostka z Galicji
Tym razem – nic od nas. Ale dzięki informacji jednego z użytkowników, zachęcamy miłośników Galicji do odwiedzin na tej stronie – zdecydowanie godna polecenia!
23 lutego 2014 r - aktualizacja
Do zbiorów dołączyliśmy:
1.    Ok. 100 arkuszy niemieckich map Russland 1:100 000, z II wojny światowej. Arkusze pojedyncze, podwójne i poczwórne. Niestety niektóre arkusze, ze względu na wielkość, nie zostały przeskanowane poprawnie (pliki zawierające „err”) – zostaną przeskanowane ponownie. Nb, arkusz "Shisdra" (Шиздра), tzw. Befestigungskarte, z terytorium Białorusi zawiera dodruki fortyfikacji.
2.    Ok. 100 arkuszy niemieckich przeróbek z I wojny światowej 3-wiorstowych map rosyjskich.
3.    Kilkanaście arkuszy rosyjskich przeróbek austriackich map w skali 1:75 tyś z Galicji z I wojny światowej. Arkusz Tarnopol jest ciekawy, ze względu na uaktualnienia z 1916 roku, dodrukowane w kolorze czerwonym
4.    Kilka ciekawych map WIG (niestety w niskiej i bardzo niskiej rozdzielczości). Pliki ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej do pobrania TU, a z biblioteki PAN – TU.
5.    Ok. 10 kopii i przeróbek rosyjskiej 3-wiorstówki wykonanych przez WIG we wczesnych latach 20. XX wieku
6.    Dwa arkusze oryginalne 3-wiorstówki
7.    Na bieżąco dodajemy pojedyncze mapy i plany miast z różnych źródeł – wszystkie pliki dodane w ciągu ostatnich 30 dni oznaczone są jako „nowe” (New) Mapy takie dodaliśmy w następujących kategoriach:
- Mapy topograficzne i turystyczne polskie
- Mapy ogólne, średnio- i małoskalowe
- przewodniki polskie
- plany miast Polski
Nb. po uzyskaniu skanów map lub planów w lepszej jakości i rozdzielczości (np. ze zbiorów innych bibliotek cyfrowych, lub przeskanowane przez nas), wymieni(a)my słabsze skany na lepsze.

Następna aktualizacja powinna zawierać obiecane wcześniej pozycje z działu „literatury”.
31 grudnia 2013 r - aktualizacja Mapstera

Ostatnia aktualizacja w 2013 roku: kilkadziesiąt map i planów „różnych” w Mapsterze. Ponieważ pliki należą do różnych kategorii, linki zebrane zostały na jednej stronie. Miłego przeglądania w nowym roku!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
You must login to post a message.

15.11.2014 02:25
Faktycznie tego arkusza w ogóle nie było na serwerze (już działa), ale to oznacza, ze będziemy musieli przejrzeć wszystkie mapy tego typu - "dziur" może być więcej.

12.11.2014 03:40
Dziękuję, jednak nadal nie działa http://www.mapywig
.org/m/German_maps
/series/200K_TUDR/
400dpi/Topograph.S
pecial-Karte_von_M
ittel-Europa_Verke
hrsausgabe_63_Arns
walde_1917_2.jpg

11.11.2014 18:28
Przepraszam, wyglada na to, ze mapy trafily do zlego katalogu (juz dzialaja). W przyszlosci przeskanujemy je ponownie, w 600 dpi, bo sa tego warte.

08.11.2014 17:27
Przy próbie pobrania z mapstera arkuszy TUDR (Szczecin i sąsiednie) pojawia się komunikat o braku pliku na serwerze.

16.10.2014 18:08
wszystkie arkusze 680K otwieraja sie u mnie bez problemow?

16.10.2014 04:11
Mapy Części Rosji nie działają. Za resztę - dziękuję!

11.08.2014 05:52
ryszard biedka szukam mape ulic zagrobeli przedmiescia Tarnopola okres 1928 do 1940

03.07.2014 21:40
Grudziadz

01.07.2014 03:29
Kostrzyn pobiera się i otwiera bez problemów? Moze przeglądarka nie radzi sobie z plikiem - 600 dpi, 20MB?

30.06.2014 23:43
Piękne dzięki za plany miast. Jest tylko problem z otworzeniem Kostrzyna.

18.06.2014 05:12
Mapster "się" naprawia. W międzyczasie wszystkie mapy dostępne są z list map (link po prawej, w wiadomości z 16 czerwca).

17.06.2014 20:49
czy Panom coś wiadomo aby MAPSTER padł - nie mogę otworzyć żadnego skorowidzu

07.06.2014 18:17
ten plik (Ostrów) już działa.

07.06.2014 01:01
Dziękuję, naprawię!

06.06.2014 21:04
plik nie dzala: http://www.mapywig
.org/m/Russian_and
_Soviet_maps/serie
s/126K/RYAD_XVII_L
IST_A_1913.jpg

23.05.2014 21:25
@mdudka1989: poprawilem oba pliki, powinny juz dzialac.

23.05.2014 20:39
@DolphinBrest Zajrzyj, przeczytaj i zapytaj na "forum poszukiwanie skarbow", link po lewej stronie

23.05.2014 19:35
A u was w Polsce, poszuk z wykrywaczem metali nie est wzbroniony??? Przepraszam za moj Polski Smile

23.05.2014 04:24
@mdudka1989 - sprawdze i poprawie, dziekuje!

23.05.2014 04:24
@DolphinBrest - strone znamy, a skorowidz do 126K - robi sie. Bedzie za 1 - 2 tygodnie.